"Pod wspólnym niebem” najlepsza

Po raz 33 rozdano nagrody w najważniejszym, prestiżowym konkursie dla muzeów Sybilla 2012. Za najlepszą wystawę historyczną jury pod przewodnictwem prof. Marii Poprzęckiej uznało ekspozycję Muzeum Historii Polski „Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań i kultur (XVI-XVIII w.)".

Wystawę pokazywano w ubiegłym roku na stołecznym Zamku Królewskim. Jej celem było przedstawienie fenomenu dawnej Rzeczypospolitej – jednego z najbardziej zróżnicowanych językowo, wyznaniowo i kulturowo państw nowożytnej Europy.

To trzecia duża wystawa MHP w 6 - letniej historii placówki w Warszawie (trzy wystawy odbyły się także w nieistniejącym już oddziale krakowskim MHP – Muzeum PRL-u).

W tym roku w kategorii wystaw historycznych oprócz ekspozycji MHP nominowane do nagrody były: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Zamek Królewski w Warszawie i Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Zwyciężyła wystawa Muzeum Historii Polski. Oprócz pamiątkowej statuetki MHP otrzyma nagrodę pieniężną.

Sybilla jest konkursem o Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a organizatorem przedsięwzięcia jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w nowo otwartym Muzeum Historii Żydów Polskich 17 maja.

 

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama