Buena Vista Social Club w Polsce

Wystarczy latem spędzić w Olsztynie jeden wieczór, by najszybciej, i najlepiej poznać i poczuć latynoski klimat. To za sprawą gwiazdy tegorocznego, organizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury, Olsztyńskiego Lata Artystycznego - Orquesta Buena Vista Social Club! Artyści wystąpią w Olsztynie 7 lipca na jedynym koncercie w Polsce podczas europejskiej trasy koncertowej.

"Grupa zapiera dech w piersiach" (The Independent), "Muzyka, która rozpala serca" (La Tribune), "Tego nie można przegapić" (Der Spiegel) - występy zespołu to kwintesencja latynoskiej muzyki, dziedzictwo kulturalne Kuby, marka znaną dziś na całym świecie.

Buena Vista Social Club to nazwa kultowego klubu w Hawanie, w którym na wyspie narodził się jazz, także z wpływami mambo, charangi, pac hangi i cha-cha-cha. Choć szczyt jego popularności przypadł na lata 30. i 40. minionego wieku, światowa sława przyszła dopiero w 1999 roku, a to za sprawą znakomitego filmu Wima Wendersa, opowiadającego historię legendarnego klubu, synonimu "złotego wieku" muzyki kubańskiej. Dokument zachwycił nie tylko miłośników latynoskich dźwięków - otrzymał m.in. nominację do Oscara, nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej.

Kilkunastoosobowa grupa wciąż koncertuje w wypełnionych po brzegi sławnych salach, jak paryska Olimpia, londyński Royal Albert Hall czy Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, w Olsztynie wystąpią 7 lipca na scenie amfiteatru im. Czesława Niemena. Znakomity, pełen emocji koncert gwarantują świetni, młodzi muzycy, ale przede wszystkim artyści od lat związani z klubem - wśród nich słynny gitarzysta Eliades Ochoa, wybitny trębacz Manuel "Guajiro" Mirabal oraz niezaprzeczalnie pierwsza dama muzyki kubańskiej - Omara Portuondo! Pieśniarka, która na muzycznej scenie Kuby króluje od ponad pół wieku, będzie główną bohaterką wieczoru.

Warto do Olsztyna przyjechać już na początku lipca. Świetnie obsadzony tegoroczny festiwal Olsztyńskie Noce Bluesowe (4 - 6 lipca), podczas którego wystąpi m.in. gitarzystka Ana Popovic będzie równie ekscytującym wydarzeniem muzycznym.

Informacje i bilety:

www.olsztynskielatoartystyczne.pl

www.blues.olsztyn.pl

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KR, KULTURA, ZLECONE

Reklama

Reklama