Ostatni klaps

Na planie nowego filmu „Obce ciało”, nowego filmu Krzysztofa Zanussiego padł ostatni klaps. Zdjęcia do filmu kręcono w Poslce, Włoszech i Rosji. Film porusza aktualny temat miejsca Boga w przestrzeni publicznej.

"Ten projekt był trudny w dwójnasób. Film autorski, który jest z założenia poważną rozmową z wymagającym widzem, a nie komercyjną produkcją, nigdy nie jest łatwym przedsięwzięciem dla producenta. Poza tym, byliśmy rozpięci pomiędzy trzema krajami. Zmontowanie trzech przestrzeni, które pozwoliło nam ten film nakręcić między Włochami, Polską i Rosją to trudność trzykrotnie większa, niż zrobienie filmu w jednym kraju." - powiedział reżyser po zakończeniu zdjęć.

Twórca „Barw ochronnych” powraca do meritum swojego kina autorskiego, pyta o sprawy najważniejsze i prowokuje do dyskusji. Porusza aktualny temat miejsca Boga w przestrzeni publicznej. Wnikliwie obserwuje podział Polski na katolicką i laicką, stawiając swojego bohatera wobec dwóch skrajnie różnych światopoglądów. Zderza ze sobą dwa systemy wartości utożsamiane przez dwie kobiece bohaterki: Kasię i Kris.

Film nie ma w zamierzeniu promować mizoginizmu, przeciwnie o feminizmie można powiedzieć, że jest jak cholesterol: dzieli się na dobry i zły. Dobry broni praw kobiet, zły lansuje wśród kobiet najgorsze męskie przywary, nieprzejednane parcie do kariery po trupach. - napisał w swoje eksplikacji reżyser.

Bohaterowie filmu, Angelo i Kasia, poznali się we Włoszech w grupie modlitewnej Focolari, gdzie połączyła ich miłość i wiara w Boga. Ich związek przerywa powrót dziewczyny do Polski i decyzja o wstąpieniu do klasztoru. Angelo przyjeżdża do Warszawy, żeby nakłonić Kasię do zmiany zdania. Czekając na jej decyzję, podejmuje pracę w międzynarodowej korporacji. Firmą zarządza bezwzględna i cyniczna Kris przy pomocy swojej asystentki Miry. W korporacyjnej rzeczywistości, głęboko wierzący Angelo staje się ofiarą drwin i mobbingu. Kris, wykorzystując swoją władzę, bawi się nim i chce zmusić do złamania zasad moralnych, ale jednocześnie jest zafascynowana jego wiarą.

"Obce ciało” jest produkcją Studia Filmowego TOR. Projekt powstaje w koprodukcji z Revolver Film (Włochy), Agencja Teatralna “W kręgu rodziny”, Ineureka i Bella Vostok Ltd. (Rosja) oraz WFDiF (Polska) przy współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Ministerstwa Kultury. Dystrybucja filmu planowana jest na rok 2014.

 


 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości