Sting wystąpił w sobotę wieczorem na zakończenie Life Festival Oświęcim. Blisko dwugodzinnego koncertu byłego lidera zespołu The Police wysłuchało kilkanaście tysięcy osób zgromadzonych na stadionie miejskim.
Sting zagrał na festiwalu w ramach trasy koncertowej "Back to Bass". Artyście towarzyszył pięcioosobowy zespół, w skład którego wchodzą: gitarzysta Dominic Miller, perkusista Vinnie Colaiuta, klawiszowiec David Sancious, skrzypek Peter Tickell i wokalistka Jo Lawry.
W programie koncertu brytyjskiego artysty znalazły się utwory z jego kariery solowej, a także te z czasów jego działalności w zespole The Police. Zaczął piosenką "If I Ever Lose My Faith in You", po której przywitał się z publicznością polskim "Dobry wieczór". Potem przyszedł czas na "Every Little Thing She Does Is Magic", "Englishman in New York" i "All This Time". W programie nie zabrakło słynnych piosenek The Police: "Message in a Bottle" i "Roxanne".
Muzycy wykonywane utwory rozbudowywali o brawurowe improwizacje jazzowe, a w zagranym na pierwszy bis "Desert Rose" słychać było orientalne brzmienia.
Sting, gorąco oklaskiwany przez publiczność, bisował trzy razy. Pierwszy bis zakończył wykonanym wspólnie z publicznością największym przebojem The Police "Every Breath You Take", a cały występ - delikatną balladą "Fragile".
Sting był największą gwiazdą czwartej edycji Life Festival Oświęcim. Sobotni koncert był 12. występem brytyjskiego artysty w naszym kraju i pierwszym na polskim festiwalu.
Przed Stingiem w koncercie finałowym na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Oświęcimiu zagrał m.in. były frontman zespołu Genesis Ray Wilson wraz z zespołem Stiltskin. Szkocki artysta występował już w Oświęcimiu podczas pierwszej edycji festiwalu. Polską gwiazdą wieczoru była Monika Brodka.
Sting (właśc. Gordon Matthew Sumner) to gwiazda światowego formatu, współzałożyciel, główny kompozytor, lider i gitarzysta legendarnego zespołu The Police, zdobywcy sześciu statuetek Grammy. W 1986 r. artysta rozpoczął solową karierę, a jego utwory takie jak "Englishman in New York", "Fragile", "If I Ever Lose My Faith in You", "Fields of Gold" i "Desert Rose" przeszły do historii muzyki pop.
Pierwsza edycja oświęcimskiego festiwalu odbyła się w czerwcu 2010 r. Ideą Life Festival Oświęcim jest budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi, a w konsekwencji potępienie rasizmu i antysemityzmu. Przesłanie to wypływa z Oświęcimia, w którym podczas II wojny Niemcy utworzyli obóz Auschwitz, symbol zagłady Żydów i Romów, a także martyrologii Polaków, obywateli sowieckich i przedstawicieli innych narodów.
Jeden z największych filmowych przebojów lat ’90, a może i całej dotychczasowej kinematografii.
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…