Jesienne nowości książkowe

Nowe książki Wiesława Myśliwskiego, Janusza Głowackiego, Andrzeja Stasiuka, tomiki wierszy Julii Hartwig i Ryszarda Krynickiego, powieści Stephena Kinga, Alice Munro, Ann Patchett, Elif Shafak to niektóre nowości przygotowane przez polskich wydawców na jesień.

W przygotowaniu w Wydawnictwie Literackim znajduje się korespondencja zmarłego 15 sierpnia jednego z najsławniejszych polskich pisarzy Sławomira Mrożka i szwedzkiego intelektualisty Gunnara Brandella. Wydawca zdradza, że korespondencja zawiera wiele szczegółów z życia osobistego polskiego pisarza, który w korespondencji ze szwedzkim wydawcą był o wiele bardziej szczery i otwarty niż w listach do polskich przyjaciół. Jesienią w Oficynie Noir Sur Blanc ukaże się także tom z rysunkami Mrożka.

Oczekiwanym wydarzeniem literackim jesieni jest nowa książka Wiesława Myśliwskiego "Ostatnie rozdanie" (Znak), która będzie miała premierę 12 września. Jeden z najbardziej cenionych polskich pisarzy współczesnych, dwukrotny laureat Literackiej Nagrody Nike, stworzył, jak zapowiada wydawca, "wielowymiarową powieść filozoficzną, której tematem jest ludzki los zawieszony miedzy przypadkiem, a koniecznością".

W planach wydawniczych Świata Książki jest premiera nowej książki Janusza Głowackiego zapowiadana na 23 października. Będzie ona traktować o pisaniu scenariusza filmu o Lechu Wałęsie. Tytuł na razie trzymany jest w tajemnicy, ale Bartosz Kamiński, rzecznik prasowy wydawnictwa, zdradził, że najprawdopodobniej będzie bardzo krótki (jedno słowo) i "bardzo znaczący". "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach" - to tytuł zapowiadanego na jesień nowego tomu prozy Andrzeja Stasiuka (Czarne). Wydawnictwo nie podaje na razie innych informacji na temat tej nowości.

Po sukcesie i nagrodach dla wydanego dwa lata temu "Korzeńca" Zbigniew Białas opublikuje kontynuację tej powieści rozgrywającej się na początku XX wieku na granicy polsko-niemieckiej - "Puder i pył" (MG). Tych, którzy śledzą losy komisarza Edwarda Popielskiego z cyklu powieści kryminalnych Marka Krajewskiego, ucieszy wiadomość o inauguracji nowej serii jego przygód. W książce "W otchłani mroku", która ukaże się 12 września nakładem Znaku, Popielski wraca do Wrocławia, gdzie tropi czerwonoarmistów prześladujących miejscowe dziewczęta. 1 października będzie miała premierę "Miedza" Andrzeja Muszyńskiego (Czarne) - debiutancki zbór opowiadań pierwszego laureata stypendium im. Ryszarda Kapuścińskiego dla młodych reporterów. W.A.B. zapowiada na październik nową powieść Wojciecha Kuczoka, tym razem erotyczną. Tytuł nie jest jeszcze znany.

Ciekawie zapowiadają się nowości literatury faktu. Iskry wydadzą w październiku nową książkę Mariusza Urbanka "Tuwim. Wylękniony bluźnierca", a w listopadzie nakładem tego samego wydawnictwa ukażą się wspomnienia Karola Modzelewskiego zatytułowane "Zajeździmy kobyłę historii. Wspomnienia poobijanego jeźdźca". Wydawnictwo Literackie opublikuje 19 września wywiad-rzeka "Dusza światowa", w którym Dorota Masłowska opowiada o swoim życiu i twórczości Agnieszce Drotkiewicz, a 25 września ukaże się biografia Marka Grechuty pióra Marty Sztokfisz "Chwile, których nie znamy" (W.A.B.).

Na jesieni ukaże się kilka interesujących reportaży. "Wanna z kolumnadą" Filipa Springera (Czarne) to opowieść o planowaniu przestrzennym, a raczej o braku takowego w krajobrazie współczesnej Polski. To historia o ładzie przestrzennym, czyli o czymś, "o czym każdy w Polsce słyszał, ale nikt od dawna tego nie widział", jak zapowiada autor. 9 października ukaże się nowy tom reportaży Wojciecha Tochmana "Eli, Eli", w którym autor opowiada o Filipinach ukrytych przed oczami bogatych turystów, o świecie najuboższych, którzy od lat żyją w slumsach i na cmentarzach Manili. 23 października polską premierę będzie miał tom reportaży laureata literackiego Nobla V.S. Naipaula "Indie. Miliony zbuntowanych" (Czarne), w tym samym miesiącu ukaże się nowa książka Wojciecha Jagielskiego "Trębacz z Tembisy" (Znak) - opowieść o życiu Nelsona Mandeli, jednego z największych przywódców XX wieku, który za sukcesy w polityce zapłacił wysoką cenę w życiu osobistym. Z drugiej strony jest to historia Freddiego Maake, twórcy wuwuzeli - trąbek popularnych podczas mistrzostw świata w piłce nożnej w RPA.

Wielka Litera 9 października wyda pierwszą po "Kapuściński non-ficton" nową książkę Artura Domosławskiego "Śmierć w Amazonii", w której autor kroczy śladami tajemniczych zabójstw ludzi szukających sprawiedliwości w świecie zdominowanym przez przemoc i pogoń za pieniądzem. Nakładem tego samego wydawnictwa 23 października ukaże się "Smoleńsk" - ostatnia książka Teresy Torańskiej, którą sama autorka uważała za jedną z dwóch, obok "Onych", najważniejszych w jej dorobku. "Smoleńsk" to zbiór rozmów o tym, jak ta katastrofa wpłynęła na społeczeństwo, polityków, i przyszły kształt życia politycznego w Polsce.

26 września będzie miał premierę nowy tomik wierszy Julii Hartwig "Zapisane" (a5), a na przełomie października i listopada ukaże się pierwszy od ośmiu lat tomik Ryszarda Krynickiego zatytułowany "Haiku" (a5). Wśród poetyckich premier jesieni znajdzie się też zbiorek "Zawsze" uznawanej przez wielu czytelników za najważniejszą poetkę swojego pokolenia Marty Podgórnik oraz zbiór "Szybko przez wszystko", na który złożą się nowe wersje trzech pierwszych poetyckich książek Justyny Bargielskiej. Oba tomiki wyda Biuro Literackie.

Zapowiadanych jest też kilka ciekawych nowości z literatury światowej. We wrześniu Znak wyda nową powieść Ann Patchett, laureatki Orange Prize i PEN/Faulkner Award zatytułowaną "Taft", a 10 października opublikowana zostanie powieść największej gwiazdy islandzkiej literatury, autora głośnej powieści "101 Reykjavik" Hallgrimura Helgasona zatytułowana "Kobieta w 1000o C" (Znak) przedstawiająca współczesny świat widziany oczami ekscentrycznej staruszki. Autor będzie gościem październikowego Festiwalu Conrada 2013.

24 września polską premierę będzie miała nowa powieść Stephena Kinga. "Doktor Sen" (Prószyński) to kontynuacja "Lśnienia".(Na podstawie "Lśnienia" powstał film w reż. Stanleya Kubricka z Jackiem Nicholsonem). Dan Torrance prześladowany w dzieciństwie przez upiory w hotelu Panorama, jest już dorosły, ale zachował część swych paranormalnych umiejętności i nadal obcuje z błąkającymi się duchami. Świat Książki opublikuje m.in. "Wypadek" wymienianego, jako kandydat do literackiego Nobla Ismaila Kadare, a także "Tam, gdzie kończy się kraj" Dawida Grosmana, głośną powieść jednego z największych pisarzy izraelskich. "Przyjaciółka z młodości" kanadyjskiej pisarki Alice Munro (Wydawnictwo Literackie) zapowiadana jest na 26 września, a 16 października nakładem W.A.B. ukaże się inna książka tej autorki - "Dziewczęta i kobiety". We wrześniu będzie miała premierę nowa powieść tureckiej pisarki Elif Shafak. "Honor" opowiada historię tureckiej rodziny, która wyemigrowała do Wielkiej Brytanii. Jednak nawet tutaj, tysiące kilometrów od Turcji, tradycja i dawne rytuały mają nad nimi ogromną władzę, co doprowadza do tragedii.

Karakter przygotowuje na październik publikacje drugiego tomu dzienników Susan Sontag. Przez karty "Jak świadomość związana jest z ciałem" przewijają się takie postaci jak Paul Bowles, Josif Brodski i Jerzy Grotowski, Sontag zdaje relację z wyjazdu do Hanoi i swoim sprzeciwie wobec amerykańskiej wojnie w Wietnamie.

Na jesieni będzie też miała premierę nowa seria W.A.B. "Wyjątkowy rocznik", której kolejne tomy zabierają czytelnika w nostalgiczną podróż do lat jego młodości. Seria omawia zjawiska z pola szeroko rozumianej popkultury: od sportu i polityki poprzez modę styl życia, aż do wystroju wnętrz i przedmiotów codziennego użytku. Poszczególne tytuły wprowadzane będą w "okrągłe" rocznice urodzin (30., 40., 50.) i skierowane w głównej mierze do jubilatów obchodzących w danym roku swoje święto. W październiku ukaże się sześć tytułów z serii dla roczników 1963, 1973, 1954, 1964, 1974 i 1984.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości