Książki, kartki pocztowe, zabawki, figurki i inne pamiątki związane z najbardziej znanym bajkowym koziołkiem - Koziołkiem Matołkiem można oglądać na wystawie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.
Stworzona przez pisarza Kornela Makuszyńskiego i rysownika Mariana Walentynowicza postać ma już 80 lat. Przygody Koziołka, który błąka się po całym świecie w poszukiwaniu Pacanowa bawiły i wzruszały kilka pokoleń Polaków.
"Mamy nadzieję, że i młodzi, i starsi czytelnicy chętnie przypomną sobie Koziołka Matołka" - powiedziała PAP Agnieszka Będkowska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.
Ekspozycja "80 lat wędrówki Koziołka Matołka" została przygotowana przez bibliotekę i Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie. Można na niej zobaczyć książki, kartki i znaczki pocztowe, plakaty, filmy, zabawki, figurki. Są też przedmioty codziennego użytku z podobizną Matołka, jak breloczki i ceramiczne kubki.
"Pokazujemy przezrocza, kasety magnetofonowe oraz winylowe płyty z nagraniem przygód Koziołka Matołka" - powiedziała PAP dyrektor Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy Katarzyna Lubas. Jak podkreśliła czar Koziołka Matołka polega na tym, że ma on w sobie dużo z dziecka. "Jest sympatyczny i wesoły, a jego burzliwe przygody bawią dzieci. Bajka jest popularna także dlatego, że była i jest lekturą szkolną. Książkę przepięknie zilustrowaną świetnie się czyta" - dodała.
Wystawa będzie otwarta do 31 października. W czasie jej trwania prowadzona będzie zbiórka pamiątek związanych z bajkami, nie tylko z Koziołkiem Matołkiem. Rzeszowskie muzeum poszukuje oryginalnych lalek filmowych, scenariuszy, zabawek, przedmiotów z wizerunkami bohaterów dobranocek.
Muzeum Dobranocek w Rzeszowie zostało otwarte w 2009 r. Powstało dzięki pomysłowi kolekcjonera Wojciecha Jamy, który przekazał miastu zbiór dobranockowych pamiątek. Placówka posiada m.in. oryginalne lalki z filmów kukiełkowych produkowanych w łódzkim Semaforze, folie z kadrami z filmów animowanych, szkice, tła filmowe, scenariusze, scenopisy. W muzealnych gablotach można oglądać przedmioty związane z bajkami takimi jak: "Miś Uszatek", "Przygody Misia Colargola", "Maurycy i Hawranek", "Plastuś".
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.