4 października warszawska Filharmonia Narodowa zainauguruje nowy sezon artystyczny. W programie koncertu znajdą się "Śmierć i wyzwolenie" Richarda Straussa i III akt dramatu muzycznego "Walkiria" Richarda Wagnera.
Koncert inauguracyjny poprowadzi nowy dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej - Jacek Kaspszyk, który 1 września 2013 objął funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Narodowej. Koncert zostanie powtórzony 5 października.
Jak ocenił Kaspszyk na konferencji prasowej, "Śmierć i wyzwolenie" świetnie koresponduje z wagnerowską "Walkirią". "Strauss nigdy nie ukrywał, że był zwolennikiem twórczości Wagnera" - tłumaczył.
Berliner Philharmoniker
Strauss: Tod und Verklärung / Harding · Berliner Philharmoniker
W wykonaniu "Walkirii" wezmą udział śpiewacy z Polski i z zagranicy; zaśpiewa m.in. znana warszawskiej publiczności Christiane Libor (sopran) i Egils Silins (bas-baryton).
Niemiecka śpiewaczka Christiane Libor w Filharmonii Narodowej kreowała już główne role w koncertowych wykonaniach słynnych oper ("Holender tułacz" Wagnera - październik 2005, "Aida" - marzec 2013), występowała także w koncertach oratoryjnych. Artystka jest cenioną odtwórczynią ról wagnerowskich, które wykonywała także na festiwalu w Bayreuth.
Egils Silins, bas-baryton z Łotwy, występował w wagnerowskich rolach w takich cenionych teatrach jak Opernhaus Zurich, Teatro Real w Madrycie, Bayerische Staatsoper, Deutsche Oper w Berlinie, Royal Opera House Covent Garden w Londynie.
Dyrektor Filharmonii Narodowej Wojciech Nowak tłumaczył, że - w związku ze zmianą szefów instytucji - sezon 2013/14 jest wypadkową planów, które w poprzednim sezonie poczynił b. dyrektor Antoni Wit i propozycji nowych władz. "W koncertowym kalendarzu znalazły się więc zarówno wcześniej zaplanowane wydarzenia, jaki i nowe projekty" - opowiadał.
Nowak dodał, że - zarówno on, jak i Kaspszyk - nie chcą wprowadzać drastycznych zmian. "Nasza idea to nie robić żadnej rewolucji, ale kontynuować działania prowadzone w Filharmonii Narodowej już wcześniej" - mówił.
Nowością sezonu mają być internetowe transmisje koncertów. "Chcemy wprowadzić nowy sposób obcowania z muzyką. (...) Pierwsza próbna transmisja internetowa odbędzie się prawdopodobnie w październiku" - zapowiedział Nowak.
Z okazji 60-lecia Chóru Filharmonii Narodowej 22 października odbędzie się jubileuszowy koncert pod dyrekcją dyrektora chóru Henryka Wojnarowskiego. W programie koncertu: Gloria Antoniego Vivaldiego, Msza Des-dur Stanisława Moniuszki i Msza e-moll Antona Brucknera.
W sumie w sezonie 2013/14 w Filharmonii Narodowej odbędą się 143 koncerty. Najwięcej z nich to koncerty symfoniczne - w repertuarze znalazło się ich 66. Jednym z nich będzie koncert "Wielkie symfonie" (11, 12 października) w ramach Roku Lutosławskiego. Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej pokieruje Fin John Storgards. W programie znajdą się kompozycje Alberta Roussela, Witolda Lutosławskiego, Francisa Poulenca, Claude'a Debussy'ego.
Koncertów kameralnych będzie 15, w tym cztery recitale fortepianowe. Zaplanowano również m.in. dwa koncerty Chóru Filharmonii Narodowej, 18 - w ramach Czwartkowych Spotkań Muzycznych, 24 koncerty dla dzieci, koncerty w ramach festiwali i jubileuszy.
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.