"Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" Wojciecha Bogusławskiego - najstarszą polską operę o pojednaniu będzie można oglądać od 11 października w Mateczniku Mazowsze w Otrębusach. Spektakl wyreżyseruje Andrzej Strzelecki; wystąpi chór, balet i orkiestra "Mazowsza".
Ralf Lotys / CC 3.0
Górale z "Mazowsza"
Zdjęcie z tegorocznego Przystanku Woodstock
"Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" Bogusławskiego do muzyki Jana Stefaniego w inscenizacji "Mazowsza" to nowatorski projekt, którego realizacji podjął się Andrzej Strzelecki. Dzieło opisuje "odwieczny" konflikt między Krakowiakami i Góralami. Państwowy Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego, w tym roku obchodzący 65-lecie istnienia, na nowo odkrywa dzieło Bogusławskiego.
"Pomysł na +Krakowiaków i Górali+ był długo konsultowany, ponieważ jest to zupełna nowość, jeśli chodzi o repertuar +Mazowsza+. Spektakl będzie dopełnieniem działalności zespołu" - powiedział podczas konferencji prasowej dyrektor "Mazowsza" Włodzimierz Izban.
Miejscem akcji jest wieś Mogiła, niedaleko Krakowa. Stach, syn furmana, zakochuje się w Basi, córce młynarza Bartłomieja. Na drodze uczucia młodej pary staje macocha dziewczyny, Dorota, podkochująca się w Stachu. Ojciec Basi, dzięki intrydze Doroty, decyduje się oddać rękę córki Bryndasowi - góralowi. Do wsi przybywają górale, by dokonać zaręczyn.
"Ten utwór wydaje mi się bardzo aktualny. W aspekcie obyczajowym jest to dość frywolna opowieść o ludzkich słabościach, związanych z relacjami damsko-męskimi. Ponieważ jest to temat uniwersalny i zawsze aktualny, pod tym względem sztuka z pewnością się nie zestarzała" - powiedział reżyser spektaklu Andrzej Strzelecki.
"Zaskakujące jest to, że dzieło jest uważane za pierwszą polską operę narodową, mającą służyć pojednaniu. Nie wydaje mi się, by autorzy tej opery przypuszczali, że temat narodowego pojednania będzie nadal aktualny. Kto mógłby przypuszczać, że w roku 2013 r. temat pojednania narodowego może funkcjonować aktualnie a nie jedynie jako historyczny rekwizyt" - podkreślił reżyser.
"Krakowiacy i Górale" to pierwsza opera "narodowa"; jej prapremiera odbyła się 1 marca 1794 r. w warszawskim Teatrze Narodowym. Dzieło zaginęło i zostało odnalezione dopiero w 1929 r. przez Leona Schillera, który okrzyknął je "polską operą narodową".
W rolach głównych wystąpią: Marian Kociniak, Tomasz Grochoczyński i Paweł Szczesny; choreografię przygotowała Zofia Rudnicka; scenografia - Tatiana Kwiatkowska; kierownictwo muzyczne - Jacek Boniecki.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.
Tkanina - jak zaznacza muzeum - wyróżnia się pod względem techniki i ikonografii.
Do 27 stycznia można podziwiać w Rzymie obraz Marca Chagalla.
Wchodzących na Plac św. Piotra ze szczytu Pałacu Apostolskiego wita mozaika Matki Kościoła.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.