W najbliższą sobotę w katowickim Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum”, o godz. 17.00 odbędzie się premiera sztuki Edmunda Wojnarowskiego „Biegnijcie do szopki”.
Przedstawienie - w reżyserii Krystiana Kobyłki, ze scenografią Andrzeja Czyczyły - zrealizowano w konwencji widowiska kolędowego. Na scenie pojawią się więc charakterystyczne dla tego gatunku postacie Diabła, Anioła, Heroda czy Śmierci. Nie zabraknie także tradycyjnych obrzędów, związanych ze świętami Bożego Narodzenia.
Jak na tego typu inscenizację przystało, przenikają się w niej dwa plany sceniczne – aktorski i lalkowy (drewniane lalki wyrzeźbił Bogdan Cygan). Warto zwrócić także uwagę na obecność na scenie ludowego instrumentarium (m.in. burczybasów i diabelskich skrzypiec), które tworzy niejako trzeci plan widowiska. Kompozytor i autor opracowania muzycznego kolęd, Paweł Sikora wzbogacił nagranie muzyki „ścieżką dźwiękową” wykonywaną przez aktorów-muzykantów na żywo. To duży atut tego „Kolędariusza na Boże Narodzenie i Trzech Króli” (jak brzmi podtytuł scenariusza).
Uniwersalność tematu i szopkowa poetyka spektaklu zachęcają do jego obejrzenia nie tylko dzieci, ale i dorosłych widzów. Tym bardziej, że właśnie do nich autor adresuje wiele zabawnych podtekstów i refleksji, przeplatając konwencje, bawiąc się cytatami zaczerpniętymi z klasyki i współczesnego języka, zapraszając do intelektualnej gry w znaczenia.
Dodajmy, że sztuka Edmunda Wojnarowskiego powstała w 1998 r. na zamówienie Polskiego Teatru dla Dzieci „Imagination” w Londynie; tam też wystawiono ją po raz pierwszy. Dwa lata później odbyła się premiera na deskach katowickiego teatru „Ateneum”. Teraz będzie okazja przypomnieć tę inscenizację w nowej wersji.
W rolach Kolędników zobaczymy Martę Popławską, Grzegorza Eckerta i Jacka Popławskiego, a jako Muzykanci zagrają – Aleksandra Zawalska i Piotr Janiszewski.
Kulturalny Śląsk
"Biegnijcie do szopki" E. Wojnarowskiego w reż. K.Kobyłki - premiera w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...