Romantyczne niepokoje

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus wystąpi 12 stycznia w poznańskiej Auli UAM z koncertem "Romantyczne niepokoje". Gwiazdą koncertu będzie niemiecka pianistka Olga Scheps.

W programie poznańskiego występu znalazły się Koncert fortepianowy f-moll op.21 Fryderyka Chopina w opracowaniu Agnieszki Duczmal, Serenada C-dur op. 48 Piotra Czajkowskiego a także "Canzona di barrocco" Henryka Czyża. Koncert poprzedzi zaplanowane w najbliższym czasie tournee po Niemczech.

"Olga Scheps robi obecnie światową karierę. Razem z nami ma wykonać koncert Chopina, bo ten rok powinniśmy rozpocząć Chopinem. Poza tym z tą pianistką odbędziemy małe tourne po Niemczech, będziemy koncertować w najbardziej znaczących salach m.in. w Hamburgu, Kolonii i Berlinie" - powiedziała szefowa orkiestry Amadeus Agnieszka Duczmal.

MrLanzafan Olga Scheps plays Rachmaninow

Agnieszka Duczmal podała, że orkiestra będzie szukać sponsorów, którzy umożliwią realizację najbliższych planów artystycznych. Dotyczy to m.in. zaplanowanego na grudzień występu z Ewą Podleś.

Jak powiedziała, w pierwszym kwartale tego roku ma zostać podpisana ostateczna umowa pomiędzy Polskim Radiem a wielkopolskim samorządem w sprawie przekształcenia orkiestry w instytucję kultury. Duczmal nie chciała szerzej mówić o szczegółach umowy.

"Będą dwie instytucje finansujące naszą orkiestrę. Nadal będziemy dokonywać nagrań dla Polskiego Radia, niektóre z koncertów będą przez nie rejestrowane. Poza tym nasza działalność ma być podobna do tej, jaką prowadziliśmy dotychczas" - powiedziała.

Niemiecka pianistka Olga Scheps urodziła się w Moskwie w 1986 roku. Gdy miała 4 lata jej muzyczny talent odkryli rodzice. W 1992 roku Olga wraz z rodziną przeniosła się do Niemiec.

Karierę rozpoczęła w wieku 12 lat, wygrywała najważniejsze konkursy dla młodych muzyków w Niemczech. Współpracowała z wybitnymi dyrygentami, wieloma znanymi orkiestrami z całej Europy. W styczniu 2014 roku ma się ukazać jej czwarta płyta.

Orkiestra Kameralna Amadeus została założona w Poznaniu w 1968 roku przez Agnieszkę Duczmal. Początkowo działała pod patronatem "Jeunesses Musicales", następnie Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego. Przekształcona w 1977 roku w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji. Od 1988 roku występuje jako Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus.

Orkiestra współpracuje ze światowej sławy solistami, bierze udział w festiwalach, odbywa liczne tournee po krajach Europy, obu Ameryk, Azji i dalekiego Wschodu, grając w najsłynniejszych salach koncertowych świata.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KULTURA, MUZYKA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama