Wydział Filozofii KUL, we współpracy ze studiem nagrań multimedialnych „Fanfara”, promuje dzieła najwybitniejszych myślicieli w sposób nowoczesny.
Studio Fanfara Nową serię wydawniczą zatytułowano „Audioteka Klasyki Filozofii”. Jako pierwszy audiobook z serii zostały wydane „Rozmyślania” Marka Aureliusza. Głosu użyczył dr habilitowany Witold Kopeć z Katedry Filozofii Kultury Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Słowo wstępne do pierwszego wydania napisał prof. Piotr Jaroszyński, kierownik Katedry Filozofii Kultury KUL.
– Etyka Marka Aureliusza zawiera cechy etyki uniwersalnej, dzięki czemu bardzo mocno zbliża się do chrześcijaństwa i dlatego też wywierała tak duży wpływ na krystalizowanie się etyki chrześcijańskiej. Naczelna zasada postępowania człowieka to być dobrym, kierować się dobrą wolą i życzliwością. Indywidualne aspiracje nie powinny zasłonić dobra społeczeństwa i całego wszechświata. „Rozmyślania” Marka Aureliusza to wielka strawa duchowa, do której wracać musi każde pokolenie ludzi myślących. Uczą, inspirują, zachwycają. Warto czytać, warto się zastanawiać, warto posłuchać – podkreśla prof. Jaroszyński.
Do końca roku akademickiego planowane jest wydanie dwóch kolejnych tomów serii. Do nagrań wybierane są dzieła klasycznej filozofii, które pokazują, że filozofia jest nauką mocno zakorzenioną w życiu, z ponadczasowymi tekstami – wciąż aktualnymi i cytowanymi.
Płytę można kupić na stronie: www.fanfara.pl/sklep
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...