Niedawno ukazała się nowa książka o historii najstarszych i najcenniejszych zabytków Strzegomia. Wydawcą jest parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu.
Środki na publikację pozyskała z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w ramach projektu „Popularyzacja walorów artystycznych, historycznych i architektonicznych Dolnego Śląska poprzez publikację książki pt. »Gotyckie zabytki Strzegomia«”.
Nowa publikacja, podobnie jak poprzednie dwie książki o tej tematyce: „Sakralne obiekty Strzegomia” Walentego Wyrwy oraz „Strzegomskie kościoły i klasztory” Krzysztofa Kaszuba, ukazuje piękno i ciekawą historię reliktów średniowiecznej zabudowy miasta.
Inaczej niż w poprzednich publikacjach w nowej katalog opisywanych budowli nie ogranicza się tylko do obiektów sakralnych. W książce zamieszczono również teksty o świeckich konstrukcjach: murach obronnych i Wieży Dziobowej.
Oprócz opisu bazyliki – perły śląskiego gotyku – po raz pierwszy dostajemy tu w tak staranny sposób udokumentowany obecny stan małych kościołów pomocniczych: św. Barbary, św. Antoniego i św. Jadwigi.
Książka zawiera także opisy zabytków w językach angielskim i niemieckim.
– Staraniem wielu osób i instytucji udało się przywrócić dawny blask naszym parafialnym kościołom – mówi proboszcz ks. Marek Babuśka. – Wiele zostało jeszcze do zrobienia, ale nasza książka pokazuje, jak bardzo zmieniły się te najstarsze, architektoniczne perły miasta i ich otoczenie w ciągu ostatnich lat.
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.