Parafia wydawcą książek

Niedawno ukazała się nowa książka o historii najstarszych i najcenniejszych zabytków Strzegomia. Wydawcą jest parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu.

Środki na publikację pozyskała z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w ramach projektu „Popularyzacja walorów artystycznych, historycznych i architektonicznych Dolnego Śląska poprzez publikację książki pt. »Gotyckie zabytki Strzegomia«”.

Nowa publikacja, podobnie jak poprzednie dwie książki o tej tematyce: „Sakralne obiekty Strzegomia” Walentego Wyrwy oraz „Strzegomskie kościoły i klasztory” Krzysztofa Kaszuba, ukazuje piękno i ciekawą historię reliktów średniowiecznej zabudowy miasta.

Inaczej niż w poprzednich publikacjach w nowej katalog opisywanych budowli nie ogranicza się tylko do obiektów sakralnych. W książce zamieszczono również teksty o świeckich konstrukcjach: murach obronnych i Wieży Dziobowej.

Oprócz opisu bazyliki – perły śląskiego gotyku – po raz pierwszy dostajemy tu w tak staranny sposób udokumentowany obecny stan małych kościołów pomocniczych: św. Barbary, św. Antoniego i św. Jadwigi.

Książka zawiera także opisy zabytków w językach angielskim i niemieckim.

– Staraniem wielu osób i instytucji udało się przywrócić dawny blask naszym parafialnym kościołom – mówi proboszcz ks. Marek Babuśka. – Wiele zostało jeszcze do zrobienia, ale nasza książka pokazuje, jak bardzo zmieniły się te najstarsze, architektoniczne perły miasta i ich otoczenie w ciągu ostatnich lat.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama