Wilk z Wallstreet

Na płytach DVD ukazał się najnowszy film Martina Scorsese. Porywający, spektakularny, ale i bardzo, bardzo kontrowersyjny.

Gloryfikacja przemocy! To zarzut, z którym Scorsese mierzyć musiał się przez dekady. Jego najsłynniejsze gangsterskie filmy, takie jak „Kasyno”, czy „Chłopcy z ferajny” pełne były brutalnych, wstrząsających, szokujących scen.

W „Wilku z Wallstreet” przemocy jest niewiele. Reżyser zastąpił ją natomiast ekscesami – narkotykowymi i seksualnymi.

„Sodoma, Gomora, Wallstreet” – zatytułował swoją recenzję dziennikarz „Gościa Niedzielnego” Jacek Dziedzina i właściwie w tych trzech słowach streścił fabułę filmu opowiadającego o losach Jordana Belforda, maklera, który wraz z grupą swych przyjaciół-oszustów najpierw dorobił się fortuny, później zaś trwonił ją na narkotyki, prostytutki, zbytki i kosztowności…  

Epizody z życia Belforda (którego brawurowo zagrał Leonardo DiCaprio) Scorsese wybrał i przetasował tak, że w czasie seansu ani przez moment się nie nudzimy. Stary mistrz nadal potrafi opowiadać frapujące go historie, jak nikt inny. Pytanie tylko po co to robi?

Dystrybucja: Monolith   Dystrybucja: Monolith Jest w „Wilku z Wallstreet” sporo zabawnych scen (wszak gra tutaj także komik Jonah Hill), ale nie podejrzewam, by głównym celem twórcy „Wściekłego byka” i „Taksówkarza” było nakręcenie komedii o naćpanych degeneratach (jak sami siebie nazywają bohaterowie). DiCaprio został wprawdzie nagrodzony Złotym Globem za najlepszą rolę komediową, ale ten film nie jest komedią, a  jeśli już to bardzo gorzką, ponurą, pokazującą jak nisko może upaść człowiek, nieustannie ulegający instynktom i pokusom.

Pieniądze, sukces, władza, chęć posiadania, więcej-więcej-więcej… - według mnie Scorsese ostrzega, przestrzega przed takim właśnie nastawieniem. Przed amerykańskim snem, który kiedy się spełnia, zamienia się w koszmar.

Czy zawsze? Tego nie wie nikt z nas, ale przecież ludzka natura jest ułomna. Każdy człowiek ma swoje grzechy, słabości i jeśli tylko im pofolgować, może dojść do dramatu, takiego o jakim opowiada „Wilk z Wallstreet”. Film wciągający, porywający, ale przede wszystkim wstrząsający. Chciałoby się napisać „dla widzów o mocnych nerwach”, i gotowych na szok. Niejeden.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.