Kilkaset szkiców i rysunków Leona Wyczółkowskiego udostępniono w internecie. Kilkanaście notesów artysty znajduje się zbiorach muzeum jego imienia w Bydgoszczy, ale z uwagi na stan zachowania rzadko były dotychczas udostępniane.
Kilkaset rysunków Wyczółkowskiego w formie multimedialnej udostępniono na internetowym wortalu (serwis dotyczący jednej osoby lub tematu) poświęconym jego twórczości, który rok temu przygotowało Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy. Wybitny malarz i grafik, jedna z czołowych postaci polskiego życia artystycznego przełomu XIX i XX w., jest patronem placówki.
W muzealnych zbiorach jest 20 szkicowników malarza, ale spośród blisko tysiąca rysunków, jakie zawierają, zaledwie kilkanaście było dotąd udostępnianych w ramach różnego rodzaju ekspozycji. Większość pozostaje w archiwum placówki, gdyż ich częstsze udostępnianie mogłoby szybko spowodować zniszczenie delikatnego papieru.
Jedynie niewielka część zawartości notesów artysty to ukończone rysunki. Większość stanowią szkice bądź "próby ołówka" utrwalające detale architektoniczne, portrety czy miejsca pobytu Wyczółkowskiego.
Jak podkreślają bydgoscy muzealnicy, wartość rysunków jest nie do przecenienia, szczególnie dla badaczy twórczości malarza. W notesach można m.in. zobaczyć, jak rodziły się koncepcje najbardziej znanych obrazów Wyczółkowskiego.
Reprodukcje zawartości notesów to tylko część tego, co bydgoskie muzeum udostępniło pod adresem www.wyczolkowski.pl. Najobszerniejszą częścią serwisu jest zbiór około 500 reprodukcji dzieł artysty.
Kolekcja, wzbogacona o fachowe opisy, uwzględniające najnowsze wyniki badań historyków sztuki i konserwatorów, to owoc wielu lat pracy zespołu bydgoskich muzealników. Na wortalu znajduje się m.in: opracowana chronologicznie w postaci osi czasu biografia artysty.
Leon Wyczółkowski (1852-1936) był malarzem, grafikiem i rysownikiem. Kształcił się m.in. pod kierunkiem Wojciecha Gersona i Jana Matejki. W latach 1895-1911 był profesorem na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a od 1934 r. - w Warszawie.
Od 1922 r. artysta mieszkał w Gościeradzu koło Bydgoszczy. Po śmierci Wyczółkowskiego, zgodnie z jego ostatnią wolą, żona w 1937 r. przekazała bydgoskiemu muzeum 425 prac, a także szkicowniki, pamiątki osobiste i wyposażenie pracowni. W 1939 r. zbiór muzeum liczył 458 pozycji, ale w czasie II wojny światowej zaginęło 155 prac.
Po wojnie muzeum bydgoskie otrzymało imię Wyczółkowskiego. W 1948 r. przyjaciel artysty, leśniczy Kazimierz Szulisławski ofiarował muzeum 110 jego prac. Kolejne dzieła muzeum zakupiło lub otrzymało w darze.
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.