- My schodzimy ze sceny. Wchodzi na nią pan dyrektor ze swoją orkiestrą i to oni odpowiedzialni są za drugą część projektu. Koniec z muzyką disco polo, którą puszczali podwykonawcy zatrudnieni tu do różnych robót - mówiła Joanna Masarczyk-Bełz, koordynator ds. projektu "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach".
Mimo trwającego 4 lata remontu zespół muzyków Filharmonii Śląskiej pracował cały czas m.in. w Chorzowie, na Akademii Muzycznej w Katowicach czy na Giszowcu.
- Kończą się odbiory, a jednocześnie orkiestra już jest na scenie - podkreślał Przemysław Smyczek, dyrektor Wydziału Kultury Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.
- Jesteśmy przeszczęśliwi! Dziś zespół przywitał mnie oklaskami nie dlatego, że ja się tam zjawiłem, tylko oklaskami radości, że wreszcie są u siebie! Przychodzili od godz. 8, oglądali swoje garderoby, delektowali się akustyką filharmonii - uzupełnił prof. Mirosław Jacek Błaszczyk, dyrektor Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego.
- W lutym 2012 r. zwątpiłem w to, że ta filharmonia będzie dokończona. Ale dzięki uporowi inwestora, który chciał rozwiązywać problemy budowy, udało się - mówił Alojzy Malczak, dyrektor Obszaru Budownictwa Ogólnego Mostostalu Warszawa S.A.
Rozbudowa siedziby Filharmonii Śląskiej przy ul. Sokolskiej 2 w Katowicach jest jedną ze sztandarowych inwestycji w mieście. - To był najtrudniejszy projekt, którym dane mi było koordynować - przyznała Joanna Masarczyk-Bełz. Budynek pochodzi z 1873 roku. Filharmonia Śląska mieści się w nim od 1945 roku.
Filharmonia ma nowe, jedyne tego typu na Śląsku, organy. Ich projektantem jest prof. Julian Gembalski, wykonawcą - niemiecka firma "Karl Schuke Berliner Orgelbauwerkstatt". Odrestaurowana główna sala koncertowa pomieści 420 osób, oprócz niej powstała sala kameralna z 110 miejscami na widowni. Na ostatniej kondygnacji budynku znaleźć można także pomieszczenie na 40 osób. To sala recepcyjno-seminaryjna połączona z kawiarnią i patio.
Remont i rozbudowa obiektu kosztowały 47,5 mln zł. Ponad 21 mln zł pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, resztę pokrył budżet województwa śląskiego.
Uroczyste otwarcie budynku w piątek 28 marca o godz. 18. Koncert otwierający filharmonię odbędzie się w sobotę o godz. 17 i 20. Pod batutą dyrektora Filharmonii Śląskiej wystąpią: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, Śląska Orkiestra Kameralna oraz Chór Filharmonii Śląskiej, przygotowany przez chórmistrza Jarosława Wolanina.
Filharmonia zaprasza także na dni otwarte (5-6 kwietnia w godz. od 10 do 16.). Można będzie wtedy spotkać się z artystami, uczestniczyć w zabawach, konkursach, warsztatach oraz zwiedzić zakamarki budynku. Wstęp wolny.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.