Cerkiewna muzyka w Białymstoku

Blisko 30 chórów z Europy i Australii weźmie udział w 33. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2014", który w dniach 20-25 maja odbędzie się w Białymstoku. Jednym z wydarzeń imprezy będzie koncert muzyki cerkiewnej współczesnej Ukrainy.

Ten festiwal uważany jest za jedną z najważniejszych na świecie imprez, prezentujących i popularyzujących muzykę cerkiewną. Od 2003 roku ma miejsce w Białymstoku (wcześniej w Hajnówce). Koncerty odbywać się będą w sali koncertowej starego budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej.

Jak poinformowali PAP organizatorzy z Fundacji "Muzyka Cerkiewna" w Hajnówce, w tegorocznej edycji festiwalu weźmie udział 27 chórów parafialnych, amatorskich świeckich, dziecięco-młodzieżowych, uczelni muzycznych i zawodowych z Polski, Białorusi, Rosji, Litwy, Ukrainy, Mołdawii, Słowacji, Rumunii i Australii.

Imprezę zainauguruje 20 maja koncert "Muzyka cerkiewna współczesnej Ukrainy", w wykonaniu Kameralnego Chóru "Kijów" z Kijowa, w przeszłości wielokrotnego laureata festiwalu. Jak powiedział PAP dyrektor imprezy Mikołaj Buszko, z doświadczeń festiwalowych zmagań ostatnich lat wynika, że w chóralistyce Europy Wschodniej wyraźnie dominują chóry ukraińskie. "Zdecydowaliśmy, że w tegorocznym festiwalu zaakcentujemy to pozytywne zjawisko" - dodał.

W czasie koncertu zabrzmią najlepsze kompozycje muzyki cerkiewnej autorstwa Mirosława Skorika, Wiktora Stepurko, Jewgiena Stankowycza, Walentyna Sylwestrowa i Lesi Dyczko. Jak podkreślił Buszko, obchodząca w tym roku 75. urodziny Lesia Dyczko jest "pierwszą na Ukrainie kobietą, która po Rewolucji Październikowej, odważyła się tworzyć muzykę cerkiewną".

Według wyliczeń organizatorów z Fundacji "Muzyka Cerkiewna", od pierwszej edycji imprezy wzięło w niej udział łącznie 726 chórów z 35 krajów Europy, Azji, Ameryki Północnej i Afryki. Tegorocznemu festiwalowi towarzyszyć będą koncerty m.in. w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz w Warszawie i Białowieży.

Białostocki festiwal, to nie jedyna okazja, by w maju posłuchać w Podlaskiem muzyki cerkiewnej. Od 11 do 17 maja w Hajnówce odbywać się będą Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Tu zaprezentują się przede wszystkim chóry parafialne. W tym roku w tamtejszym soborze Św. Trójcy wystąpi 26 chórów z Polski, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Serbii, Gruzji, Francji i Izraela.

blajen3 Господи сил, с нами буди /O Lord of Hosts be with us (orthodox chant)

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama