Koncerty siedmiu zespołów i artystów będzie można po raz pierwszy w Polsce usłyszeć podczas czerwcowego festiwalu Ethno Port, który odbędzie w Poznaniu. Podczas czterodniowej imprezy usłyszeć będzie można piętnaście koncertów wykonawców z Europy, Afryki, Azji i obu Ameryk.
Po raz pierwszy w Polsce wystąpi m.in. zespół wykonujący muzykę klasyczną dla południowych Indii Ganesh-Kumaresh. Przez ponad 40 lat działalności artystycznej wydał on kilkadziesiąt albumów, ich muzyka została wykorzystana w hollywoodzkich filmach m.in. "Dance Like a Man" i "Chadrikai".
Na festiwalu zagra również koreańska kapela Jambinai, której wydany w 2013 roku album "Differance" został nagrodzony podczas Korean Music Awards. Występowali oni również na World Village Festiwal w Finlandii i Cena Contemporanea w Brazylii.
Usłyszeć będzie można reprezentujący kulturę cygańską turecki zespół Taksim Trio. Jak zaznaczają organizatorzy "taksim" to określenie rodzaju improwizacji instrumentalnej w tureckiej muzyce klasycznej.
Wystąpi również brazylijska wokalistka i skrzypaczka Renata Rosa. Dotychczas wydała dwa albumy - "Zunido da Mata" oraz "Manto Dos Sonhos", który otrzymał nominację do tytułu Najlepszy Album Word Music 2012 przyznawanego przez Word Music Central.
Wśród zespołów i wykonawców, którzy po raz pierwszy wystąpią w Polsce znalazły się również kongijska grupa Les Tambours de Brazza, amerykański zespół grający eksperymentalną muzykę rockową Charming Hostess oraz reprezentujący muzykę perską Ossein Alizadeh & Pejman Hadadi.
"Uczestnicy naszych koncertów wiedzą, że zespoły, które biorą w nim udział, to wyselekcjonowani artyści, którzy grają muzykę niszową przeznaczoną dla specyficznego słuchacza" - powiedział PAP dyrektor festiwalu Andrzej Maszewski.
Koncerty są okazją do poznania zjawisk i muzyki, wywodzących się z tradycji i kultury różnych regionów świata. "Artyści różnią się nie tylko regionami, z których pochodzą, ale również sposobem podejścia do muzyki. Jedni stosują tradycyjne instrumenty, a inni wykorzystują elektronikę. Festiwal jest okazją do zobaczenia różnorodnych wykonawców w jednym miejscu. Każda osoba otwarta na ciekawe eksperymenty muzyczne podczas festiwalu znajdzie coś dla siebie" - przyznał Maszewski.
W trakcie trwania popołudniowych koncertów organizatorzy zaplanowali możliwość zostawienia swoich pociech w "festiwalowym przedszkolu", czyli Małym Ethno.
W ramach projektu Małe Ethno przygotowana zostanie "karawana opowieści". To inicjatywa polegająca na opowiadaniu baśni przez animatora przy współudziale muzyków tworzących akompaniament do opowieści. Ponadto zaplanowano m.in. "teatr cieni" oraz zajęcia plastyczne.
Wszystkie wydarzenia odbędą się na terenie Centrum Kultury Zamek. Sceny zlokalizowane będą na parkingu przed Zamkiem, w Sali Wielkiej oraz na dziedzińcu zamkowym.
Festiwal odbędzie się w dniach 12-15 czerwca w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
indiavideodotorg
Fusion Music Ganesh Kumaresh India
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.