Nowy program Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" został poświęcony dwóm artystom, którzy przez lata byli z nim związani - kompozytorowi Wojciechowi Kilarowi i założycielowi zespołu Stanisławowi Hadynie. Premiera odbędzie się 2 grudnia w Rybniku.
"Połączenie tych dwóch wielkich nazwisk w jednym programie nie jest przypadkowe. Twórcza współpraca Kilara i Hadyny rozpoczęła się w latach 60. ubiegłego wieku. Ich dzieła należą do największych przebojów zespołu" - poinformowała rzeczniczka "Śląska" Agnieszka Kukuła.
Na premierowy program, który zostanie zaprezentowany w Rybnickim Centrum Kultury, składają się dwie części. Pierwsza jest poświęcona Wojciechowi Kilarowi (1932-2013), który skomponował i opracował na potrzeby zespołu kilkadziesiąt utworów. Chór, balet i orkiestra zaprezentują m.in. "Polonez powitalny" do muzyki Kilara, pieśni ludowe w jego opracowaniu oraz tańce m.in. do "Harnasiów i zbójników" czy do "Suity tańców żywieckich".
W drugiej części programu - dedykowanej założycielowi "Śląska" Stanisławowi Hadynie (1919-1999) zespół zaprezentuje utwory niezmiennie cieszące się popularnością publiczności m.in. "Trojaka", "Karolinkę", "Gąski", "Szła dzieweczka", "Hej, te nasze góry" czy "Słoneczko wyszło". Opracowania Hadyny stanowią podstawę repertuaru zespołu.
"Wojciech Kilar wielokrotnie podkreślał, że bez twórczości Stanisława Hadyny i epizodu współpracy ze 'Śląskiem' nie powstałyby jego największe, inspirowane folklorem dzieła - 'Krzesany', 'Orawa' i 'Siwa mgła'" - dodała A. Kukuła.
Zespół niejednokrotnie występował z programem opartym na muzyce Kilara, a w 2010 r. nagrał płytę "Kilar - Pieśni i Tańce Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego oraz Górali Beskidu Żywieckiego".
Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny powstał w 1953 roku. Jego założycielem i dyrektorem artystycznym był Stanisław Hadyna. Pierwszy koncert zespołu odbył się w październiku 1954 r. w Teatrze Śląskim w Katowicach.
Zespół stara się prezentować wielokulturowy folklor śląski, chociaż w jego repertuarze znajdują się również inne polskie pieśni i tańce. "Śląsk" koncertował m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i w wielu krajach europejskich. Jednym z jego ostatnich międzynarodowych projektów była współpraca z norweskim zespołem "Strilaringen" z Lindas, w ramach której odbyły się wspólne koncerty i warsztaty artystyczne.
W 2014 r. zakończyła się przebudowa siedziby zespołu, która znajduje się w klasycystycznym zespole parkowo-pałacowym w Koszęcinie. Łączny koszt prac to blisko 50 mln zł.
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.