Realizują programy informacyjne, reportaże, wywiady i transmisje „live”. Interesuje ich wszystko to, co ważne dla lokalnej społeczności...
Jan Hlebowicz
Tematem audycji ks. Zygmunta Słomskiego są sakramenty święte
Ksiądz Zygmunt Słomski, proboszcz parafii pw. bł. Doroty z Mątów w Gdańsku-Jasieniu, to człowiek orkiestra. Jest kompozytorem i poetą. Razem ze swoim przyjacielem Bogusławem Olszonowiczem, muzykiem z zespołu Duval, a jednocześnie reżyserem i operatorem, należy do Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy w Gdańsku. Panowie mają na koncie wiele projektów artystycznych, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Ostatni z ich pomysłów nieco różni się od poprzednich. Wspólnie założyli... telewizję parafialną.
Lokalnie i światowo
– Ktoś może pomyśleć, że stworzenie telewizji wiąże się z ogromnymi kosztami. Kiedyś rzeczywiście tak było. Dzisiaj dobrej jakości programy mogą powstać przy użyciu aparatu cyfrowego albo amatorskiej kamery. Z kolei do montażu wystarczą powszechnie dostępne oprogramowanie i zwykły laptop – wyjaśnia pan Bogusław.
– Obecnie przy produkcji filmowej dużo bardziej liczą się dobry pomysł, zaangażowanie i pasja – dodaje. Podkład dźwiękowy do programów tworzy ksiądz Zygmunt, który założył na Jasieniu orkiestrę dętą i zespół muzyczny. Audycje, które ukazują się na stronie internetowej parafii, wydawane są co tydzień i trwają blisko 30 minut. Wśród nich są relacje z ważnych lokalnych wydarzeń, reportaże czy wywiady.
– Wielu naszych parafian to niezwykle ciekawi ludzie z dorobkiem w różnych dziedzinach. Podczas rozmów dzielą się swoim doświadczeniem – tłumaczy ks. Słomski. – Tematyka audycji jest bogata i różnorodna. Nie tworzymy telewizji sensu stricto religijnej. Interesuje nas wszystko to, co istotne dla mieszkańców parafii i osiedla Jasień – uzupełnia.
W ramówce znajdziemy też programy informacyjne. Ks. Zygmunt wyjaśnia w nich, jakie formalności są potrzebne do zorganizowania chrztu, ślubu czy pogrzebu. Mówi też o warunkach, jakie trzeba spełnić, by przystąpić do pierwszej Komunii Świętej czy bierzmowania.
– Proboszcz porusza również kontrowersyjny temat ofiar za posługę sakramentalną, wokół którego narosło wiele legend. W audycji jest wyraźnie powiedziane: „ofiara jest dobrowolna. Nie obowiązuje żaden cennik” – mówi pan Bogusław.
Chociaż programy skupiają się na wydarzeniach lokalnych, swoim zasięgiem obejmują cały świat. – Nasi byli parafianie mieszkający za granicą oglądają nas na bieżąco – zaznacza ks. Słomski. – Mam wrażenie, że często wiedzą lepiej, co dzieje się w parafii czy na osiedlu, niż ci, co zostali na miejscu – dodaje z uśmiechem.
Dziadkowie przed komputerem
Niedawno w parafialnej telewizji został zrealizowany pierwszy program na żywo. – Była to relacja z Pasterki. W przyszłości planujemy transmitować inne ważne dla parafii wydarzenia takie jak: rekolekcje, uroczyste Eucharystie, wizyty arcybiskupa – informuje pan Bogusław. – Oczywiście nie ograniczamy się jedynie do parafii. W najbliższym czasie wyemitujemy transmisję uroczystości 70-lecia jasieńskiej szkoły – uzupełnia ks. Zygmunt.
Jak podkreślają twórcy parafialnej telewizji, relacje „live” skierowane są przede wszystkim do młodych mam i ojców zajmujących się dziećmi oraz chorych i starszych osób, które samodzielnie nie mogą wyjść z domu. – Niektórzy mają problem z obsługą komputera i internetu. W czasie wizyt duszpasterskich rozmawiam z młodymi ludźmi i zachęcam ich, by pokazywali swoim dziadkom albo rodzicom, jak uruchomić naszą telewizję. I wbrew pozorom starsi, którzy wciąż są „młodzi duchem”, bardzo szybko łapią, o co chodzi – zapewnia ks. Słomski.
Stań przed kamerą
Przy realizacji audycji pomaga Mariusz Kowalczyk. Niedawno skończył studia, założył własną działalność, a pracę w parafialnej telewizji traktuje jako wyzwanie oraz możliwość uczenia się produkcji filmowej.
– Dbam o kwestie techniczno-sprzętowe związane z przygotowaniem programów. Powoli uczę się też robienia zdjęć – opowiada. Mariusz uważa, że media środowiskowe dają ogromną szansę na realizację własnych pasji i rozwijanie umiejętności związanych z warsztatem dziennikarza.
– W parafialnej telewizji potrzebujemy młodych ludzi do pracy redakcyjnej, ale nie tylko. To doskonałe miejsce do nabycia umiejętności związanych z rejestracją filmową czy montażem. Każdy dostanie szansę pracy z albo przed kamerą – mówi. Współpraca może przybierać różne formy.
– Liczymy na bezpośrednią pomoc w tworzeniu materiałów filmowych jak i pośrednią poprzez nadsyłanie sugestii i pomysłów na nowe programy – wyjaśnia pan Bogusław. – Oczywiście zachęcamy do udziału w projekcie wszystkich, niezależnie od wieku. Praca w parafialnej telewizji daje ogromną satysfakcję i może stać się życiową pasją – dodaje. Chętni do współpracy z TVO Gdańsk-Jasień proszeni są o kontakt pod adresem: tvo@gdansktvo.pl.
Audycje można oglądać na stronie internetowej www.parafiajasien.gda.pl
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.