Polska - czytelnicza pustynia

Dane o czytelnictwie są przerażające. Zaledwie 41 proc. Polaków przeczytało w ub.r. przynajmniej jedną książkę - informuje "Gazeta Wyborcza".

Aż 19 mln Polaków nie miało w ostatnim roku w rękach ani jednej książki, a 10 mln nie ma ani jednej w domu - wynika z danych Biblioteki Narodowej. Do tego 6,2 mln Polaków znajduje się poza kulturą pisma, czyli w 2014 r. nie przeczytało żadnej książki ani nic z prasy. Jesteśmy na szarym końcu w Europie pod względem czytelnictwa. Potwierdza to badanie Eurobarometru za 2013 r. W Szwecji aż 90 proc. osób przeczytało przynajmniej jedną książkę, w Holandii - 86 proc., a w Polsce - tylko 56 proc.

Nakłady na nowości są tak małe, że nie opłaca się wprowadzać ambitnych tytułów do sprzedaży. Wielu księgarniom grozi bankructwo.

«« | « | 1 | » | »»
 • szczaw
  13.02.2015 11:58
  No smutne trochę. Z drugiej strony u nas w kraju nie ma wypracowanej kultury czytania (komuna zrobiła swoje).
 • Księgarz
  13.02.2015 12:46
  Pracuję w jednej z większych księgarń w jednym z największych miast w Polsce i nie daję wiary tym wszystkim badaniom czytelnictwa w Polsce. Co roku jest to powielanie tego samego głosu "Polacy bardzo mało czytają". Ludzie!!! Ludzie czytają, ale co czytają, to już inna rzecz. Poziom czytelnictwa, w znaczeniu treści, jest bardzo niski. Dość wspomnieć o najpopularniejszej prozie ostatnich miesięcy "Pięćdziesięciu twarzach Grey'a" Wydawnictwa wydają to, co ludzie chcą czytać, co się sprzeda w większym nakładzie. Dlatego ze świecą szukać na księgarskich półkach tytułów, które na stałe weszły do listy książek człowieka wykształconego, myślącego. Spróbujcie znaleźć wydanie np. Wesela, S. Wyspiańskiego w wydaniu innym niż te typowo szkolne.
 • CSSML
  14.02.2015 08:13
  Czytelnia ogólna Biblioteki Narodowej jest czynna w godzinach 8:30 - 20:30. Dla porównania godziny otwarcia niewielkich sklepów spożywczych w Warszawie 6:00 - 23:00. Łatwiej kupić piwo, niż wypożyczyć książkę. Poza tym, czy badania uwzględniają ebooki?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Autopromocja