Foto-festiwal

"Discovery Show" i cykl spotkań poświęconych fotografii podróżniczej "Hit The Road" - to niektóre nowości tegorocznego 14. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii, który w dniach od 28 maja do 7 czerwca odbędzie się w Łodzi.

W programie imprezy znajdzie się kilkadziesiąt wystaw fotografii, warsztaty fotograficzne, pokazy slajdów, aukcja Fotografii Kolekcjonerskiej czy przegląd portfolio, prowadzony przez ponad 30 ekspertów z różnych krajów. Gośćmi będą m.in. Simon Norfolk czy Carl de Keyzer.

W centrum festiwalowym w zrewitalizowanym kompleksie Art. Inkubator, pokazanych zostanie 18 wystaw, w tym 10 projektów finalistów Grand Prix Fotofestiwalu 2015.

Wśród nich będą nagradzany na całym świecie "Swell" Mateusza Sarełło, projekt Anny Grzelewskiej o dorastaniu córki "Julia wannabe" oraz demoniczny projekt Cyrila Costilhe o Diego Suarez na Madagaskarze. Towarzyszyć im będzie stworzony we współpracy z modelami, kreacyjny projekt Patricka Willocqa o rytuałach plemiennych Demokratycznej Republiki Konga czy reportaż Sarkera Proticka z planów zdjęciowych Dhallywood - poinformowała PAP Justyna Kociszewska z Fotofestiwalu.

W nowym bloku programowym "Discovery Show" prezentowane będą fotografie młodych, godnych uwagi twórców. W tym roku będzie to wystawa Mario Macilau z Mozambiku. Projekty o życiu ubogich warstw społecznych tego kraju pokazywany był na całym świecie, a wstępy do publikacji pisał zeszłoroczny gość imprezy - Roger Ballen z RPA.

"Widoki. Krajobraz w polskiej fotografii" to wystawa, która zakończy się aukcją Fotografii Kolekcjonerskiej. Tegoroczny temat aukcyjny nawiązuje do innej festiwalowej nowości: dwudniowego cyklu spotkań i paneli dyskusyjnych poświęconych fotografii podróżniczej "Hit The Road".

Cykl ten został przygotowany przez dyrektor programową Fotofestiwalu Alison Nordstrom, która zaprosiła do dyskusji wybitnych fotografów m.in. Simona Norfolka, Carla de Keyzera czy Christophera Rauschenberga oraz krytyków i specjalistów z dziedziny fotografii. Dyskusje te mają być wstępem to głównej kuratorskiej wystawy Fotofestiwalu w 2016 roku.

W Centrum Festiwalowym zobaczyć będzie można też wystawę podsumowującą 25 lat działalności fotograficznej "Twojego Stylu", wystawę studentów i absolwentów Szkoły Filmowej w Łodzi oraz projekty laureatów Leica Oskar Barnack Award: Martina Kollara i Alejandro Cegarra.

Fotofestiwal to także wystawy specjalne i towarzyszące, organizowane przez łódzkie galerie. "Atlas Sztuki" pokaże ponad 30 fotografii Carla de Keyzera, który osobiście otworzy wystawę "Moments before the flood". Jej tematem jest sposób radzenia sobie przez Europę z trudnym do przewidzenia potencjalnym podwyższeniem poziomu morza. Autor przemierzył kilkadziesiąt tysięcy kilometrów europejskiej linii brzegowej, by zbadać wiele aspektów związanych z tym tematem.

W OFF Piotrkowska, która będzie drugim centrum festiwalowym, pokazane zostaną cztery projekty rezydentów włoskiego centrum badawczego Fabrica oraz wystawa angielskiego reportażysty Dougiego Wallace'a. Podczas imprezy premierę będzie miała także druga edycja projektu "Debuts", który ma promować debiutujących polskich fotografów.

W programie festiwalu znajdą się także spotkania autorskie i warsztaty, premiery książek fotograficznych, pokazy slajdów oraz przegląd portfolio "Port-Off-Folio 2015" prowadzony przez ponad 30 ekspertów z całego świata. Więcej informacji na temat tegorocznej imprezy można znaleźć na stronie www.fotofestiwal.com.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama