Studia śląskie, antropologia języka i komunikacji, malarstwo i projekty interdyscyplinarne znalazły się wśród nowych kierunków, które od października uruchomi Uniwersytet Śląski. Na studiach stacjonarnych uczelnia przygotowała ok. 9,3 tys. miejsc.
O nowych propozycjach na nadchodzący rok akademicki poinformowano w środę w Katowicach na konferencji prasowej.
Prorektor ds. kształcenia i studentów prof. Ryszard Koziołek podkreślał, że uniwersytet z jednej strony opiera się na tradycyjnych kierunkach jak filologia, matematyka, fizyka i prawo, a z drugiej wsłuchuje się w "oczekiwania studentów" oraz zmieniający się rynek pracy i próbuje "tak modyfikować swoją ofertę kształcenia, żeby potencjalny absolwent znalazł miejsce pracy albo po prostu mógł studiować to, co chce studiować".
"Myślę, że to są takie dwa parametry, o których powinniśmy pamiętać. Powinniśmy kształcić tak, aby można było znaleźć pracę po skończonych studiach, ale także aby dostarczyć kandydatom ofertę kształcenia, która odpowiada ich pasjom i marzeniom" - powiedział.
W roku akademickim 2015/2016 kandydaci na studia mają do wyboru ponad 70 kierunków i ponad 230 specjalności. Przygotowano łącznie ok. 9,3 tys. nowych miejsc na studiach stacjonarnych.
Wśród nowości, jak poinformowano na konferencji, znajdują się m.in. studia śląskie, kognitywistyka (dziedzina nauki zajmująca się zjawiskami dotyczącymi działania umysłu), inżynieria zagrożeń środowiskowych, geologia stosowana, antropologia języka i komunikacji, malarstwo i projekty interdyscyplinarne.
"Do studiów śląskich przymierzaliśmy się bardzo długo. Byłem od wielu lat przekonany, że uniwersytet powinien tworzyć taką ofertę kształcenia, która dawałaby rzetelną wiedzę na temat historii regionu, kultury regionu, procesów społecznych, które tu zachodzą" - powiedział prof. Koziołek.
Dodał, że będą to "studia międzyobszarowe". "Program tych studiów został tak stworzony, żeby wykorzystać tę wiedzę, która jest zgromadzona - o regionie - na poszczególnych wydziałach. Obejmie więc kwestie społeczne, prawne, kulturalne, geograficzne, geologiczne, historyczne. Będą to studia drugiego stopnia" - poinformował.
Kierunek malarstwo i projekty interdyscyplinarne zostanie uruchomiony na wydziale artystycznym w Cieszynie i pozwoli studentom, jak powiedział prof. Krzysztof Dadak z Instytutu Sztuki, na "łączenie wielu dyscyplin artystycznych". Pracownie, jak poinformowano, są już przygotowane na przyjęcie studentów i pozwalają na "rozszerzenie malarstwa w kierunku ceramiki, witrażu, filmu, animacji, happeningu".
W nowym roku akademickim nie zabraknie też wielu nowych specjalności. Wymienić można m.in. język szwedzki, poradnictwo logopedyczne, europejskie studia pracy socjalnej i ekonomii społecznej, mediacje i negocjacje, specjalność tłumaczeniowa z językiem japońskim.
W Uniwersytecie Śląskim studiuje obecnie ok. 20 tys. studentów.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...