I niy ino! - czyli czas na kolejną Industriadę.
Otwarcie stałej wystawy w uratowanej od zniszczenia walcowni cynku w Szopienicach oraz projekt społeczno-muzyczny Larmo w Bogucicach to tylko dwa z 372 wydarzeń tegorocznej Industriady. Noszące tę nazwę święto Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego odbędzie się 13 czerwca.
Industriada to koordynowana przez samorząd województwa coroczna jednodniowa impreza promująca industrialne dziedzictwo regionu - wypełniona koncertami, wystawami, zawodami sportowymi, konkursami, prezentacjami i np. nauką obsługi starych maszyn. W tym roku wydarzenia Industriady będą odbywały się w 42 obiektach (w tym w 36 należących do Szlaku) w 27 miastach regionu. Ubiegłoroczna Industriada przyciągnęła ponad 77 tys. osób.
"Industriada - rzecz niezwykła. To, co się dzieje w naszym regionie i jest związane z Industriadą, wokół Szlaku Zabytków Techniki, to już na skalę europejską wydarzenie nieprawdopodobne, przyciągające dziesiątki tysięcy ludzi. Tak też planujemy i w tym sezonie" - mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej w zabrzańskim skansenie Królowa Luiza marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.
Koordynujący przedsięwzięcie Adam Hajduga z urzędu marszałkowskiego zasygnalizował, że aby ułatwić uczestnikom wybór najciekawszych dla nich atrakcji, wstępnie podzielono je na kategorie: dla pasjonatów, dla rodzin z dziećmi oraz dla nastawionych na sztukę i rozrywkę.
Pasjonaci będą mogli np. przyjechać do Królowej Luizy, aby obejrzeć pracę 100-letniej parowej maszyny wyciągowej i wspiąć się na wieżę szybu Carnall. Z góry będzie też można obejrzeć zabytkowe katowickie dzielnice Giszowiec i Nikiszowiec - korzystając z rzadkiej możliwości wejścia na platformę wieży wyciągowej czynnej kopalni Murcki-Staszic.
Po raz pierwszy w Industriadzie udział weźmie odrestaurowana Śluza Rudziniec na Kanale Gliwickim, gdzie pasjonaci będą mogli m.in. własnoręcznie obsłużyć wodne urządzenia. W Zabytkowej Stacji Wodociągowej Zawada będzie można uczestniczyć w uruchamianiu najstarszego w stacji zespołu parowego. Chorzowską Królewską Hutę będzie można zwiedzić w towarzystwie historycznych postaci, oglądając m.in. młot parowy Brinkmann z XIX w.
Niektórymi atrakcjami dla dzieci będą: nowa miniaturowa kolejka (na której można jechać) wokół skansenu tarnogórskiej Zabytkowej Kopalni Srebra, poświęcone pracy warsztaty Kopalnia Krasnoludków przy zabrzańskim Szybie Maciej czy zabawy zręcznościowo-wodociągowe przy gliwickim Muzeum Techniki Sanitarnej.
Warsztaty Tona Malarstwa (węglem), Tona Zabawy (dzięki własnoręcznie robionemu przyjacielowi) i Tona Teatru (nawiązującego do pracy w kopalni) przygotowuje działający w dawnej kopalnianej cechowni Teatr Tańca Rozbark w Bytomiu.
Szereg zabytków zorganizuje też warsztaty dla starszych dzieci: w dąbrowskiej kopalni Sztygarka i Królowej Luizie w Zabrzu poświęcone węglowi, w Muzeum Energetyki w Łaziskach i Muzeum Ustrońskim - energii elektrycznej. Planowanych jest kilka spacerów szlakiem miejscowego przemysłu: spod siemianowickiego Parku Tradycji, bielskiej Starej Fabryki oraz katowickiej kopalni Murcki-Staszic.
Kilka wydarzeń będzie wiązało się z Walcownią Cynku w Katowicach-Szopienicach - uratowaną w ostatnich latach od zniszczenia przez przedsiębiorcę-pasjonata. Przestrzeń walcowni wzbogaci w Industriadę wystawa stała - rodzaj autentycznego muzeum historii hutnictwa cynku. Drugą część hali walcowni wypełni wystawa dzieł Erwina Sówki z jego nowym obrazem. W wieczór poprzedzający Industriadę w hali odbędzie się Industrialny Rave - impreza muzyki techno/elektro.
Dla nastawionych na sztukę i rozrywkę przewidziano też m.in. historię Nikiszowca opowiadaną przez mieszkańców z wykorzystaniem aplikacji na smartfony, zdjęć z lotu ptaka i kameralnych działań z aktorami Teatru Śląskiego. Teatr Tańca Rozbark pokaże spektakl nawiązujący do obecności człowieka w podziemiach.
Z koncertami w industrialnych miejscach wystąpią: Załogowa Górnicza Orkiestra Dęta "Makoszowy" na wieży szybu Maciej, Kapela ze Wsi Warszawa na scenie zrobionej z zabytkowego wiaduktu kolejowego - obok Macieja, Oberschlesien w Hucie Królewskiej, Nierealne Warzywa - pod ziemią w dąbrowskiej Sztygarce, Fair Weather Friends pod szybem Prezydent w Chorzowie oraz Brodka, a także Krzysztof Zalewski w Parku Tradycji.
Nietypowymi wydarzeniami będą: koncert Grupy Gromowładni na cewkach Tesli w Muzeum Energetyki, a także Larmo w Bogucicach. Pod tym hasłem ma się kryć występ jednorazowego chóru Ludzie z Bogucic, Orkiestry Dętej "Katowice" i Piotra Bajzla Piaseckiego zapowiadany jako eksperyment muzyczny z pogranicza koncertu i sztuki społecznej - opowiadający o przemianach w tej katowickiej dzielnicy.
Koncertowym zwieńczeniem Industriady ma być hiphopowy koncert Miuosha i Jimka z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia - w przestrzeni naziemnych zabudowań Królowej Luizy (dwa marcowe koncerty w siedzibie NOSPR cieszyły się dużym powodzeniem). Plenerowy koncert ma uzupełnić pokaz akrobacji parkour oraz spektakl multimedialno-laserowy.
Industriadę poprzedzi nawiązująca do okresu przedprzemysłowego Preindustriada, która odbędzie się tydzień wcześniej w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie.
Szczegóły programu tegorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego oraz wydarzeń poprzedzających i towarzyszących (w tym m.in. kwestie opłat i rezerwacji obejmujących niektóre z nich) znajdują się na stronie industriada.pl. Zawarto tam też dobre rady dla uczestników święta, dotyczące m.in. transportu.
Podobnie jak w ub. roku między obiektami Industriady będzie można podróżować bezpłatnie - Kolejami Śląskimi (pod warunkiem zdobycia wcześniej bezpłatnych kuponów np. w którymś obiekcie Szlaku), a także przygotowanymi w miastach Górnośląskiego Związku Metropolitalnego i Częstochowie mikrobusami oraz autokarami.
Władze regionu chcą, aby przyszłoroczna edycja Industriady miała wymiar szerszy niż regionalny. Poprzedzi ją najprawdopodobniej ogólnopolska kampania reklamowa.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...