„Nieobecni są najbliżej” - to hasło towarzyszące obchodom 15. rocznicy śmieci ks. prof. Józefa Tischnera.
„Nieobecni są najbliżej” - to hasło towarzyszące obchodom 15. rocznicy śmieci ks. prof. Józefa Tischnera, które odbyły się 20 i 21 czerwca w Łopusznej, rodzinnej miejscowości autora "Etyki Solidarności".
- Jesteśmy przy księdzu profesorze, tutaj przy jego mogile. W ciszy tego miejsca jeszcze raz wsłuchujmy się w jego myśli - zachęcał ks. Kazimierz Foltyn, proboszcz parafii w Łopusznej. W modlitwie na łopuszańskim cmentarzu wzięli udział parafianie, turyści, a także uczestnicy XI Wypominków Tischnerowskich, które trwały przez weekend w Łopusznej.
Gaździny ze Związku Podhalan w Łopusznej na grobie księdza profesora położyły symboliczną bukiet kwiatów uzbieranych w gorczańskim lesie. Zostały zapalone także znicze.
W czasie wydarzenia na plenerowej scenie przy Dworze Tetmajerowskim (filii Muzeum Tatrzańskiego) przed publicznością wystąpiły dzieci ze szkół tischnerowskich, Zagórzańskiego Zespołu Folklorystycznego „Dolina Mszanki”, Zespołu Regionalnego „Starosądeczanie” oraz kapeli „Młodzi Łopuśnianie”.
Ks. Józef Tischner był filozofem, teologiem, publicystą, pisarzem, autorem prac poświęconych zagadnieniom istnienia człowieka i teorii wartości. Urodził się w 1931 r. w Starym Sączu. Od 1980 r. był profesorem filozofii PAT w Krakowie i wykładowcą kilku innych krakowskich uczelni, a także stałym współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego” i „Znaku”. W 1981 r. został kapelanem „Solidarności”. W pierwszą niedzielę miesiąca w sierpniu każdego roku odprawiał dla górali słynne Msze św. niedaleko Turbacza. Nabożeństwa te gromadziły tysiące ludzi. Filozof z Łopusznej zmarł 28 czerwca 2000 r. w wieku 69 lat.
Parafialne uroczystości wspomnieniowe ks. prof. Józefa Tischnera odbędą się w niedzielę 28 czerwca. Rozpoczną się od modlitwy przy grobie, zaplanowano także Mszę św. i spotkanie w "Tischnerówce" - Izbie Pamięci ks. profesora przy Gminnym Centrum Kultury.
„Artysta każe ludziom przystanąć, zadziwić się światu, zadumać, zachwycić, zapłakać nad cudzym nieszczęściem, uradować się cudzym szczęściem, myśleć nie tylko o sobie. Sztuka to jest pierwsza szkoła prawdy”. Ten i inne teksty ks. Józefa Tischnera usłyszymy jeszcze dziś podczas koncertu „Wyśpiewać mądrość” w interpretacji Anny Dymnej.
Koncert – wieńczący akcję „Czytam, więc jestem. Czytamy polskich filozofów: Józef Tischner” – rozpocznie się o godz. 19.30 w kościele śś. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej w Krakowie. Podczas koncertu zabrzmią pieśni i piosenki z repertuaru Hani Rybki – której oprócz zespołu towarzyszyć będzie saksofonista Piotr Baron – a także fragmenty pism Tischnera, które przeczytają Anna Dymna, Stanisława Trebunia-Staszel i Kazimierz Tischner. Koncert poprowadzą Jolanta Kogut i Wojciech Bonowicz.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...