Państwo młodzi, panny w obszernych mazelonkach i ksiądz w dawnym ornacie spod Głubczyc wyglądali znajomo.
Dopiero po dłuższej chwili w postaciach ubranych „po chłopsku”, „pańsku” lub w jeszcze starszych, haftowanych strojach można było rozpoznać znanych opolan, artystów, dyrektorów instytucji kulturalnych, dziennikarzy. Wśród nich byli m.in. Urszula Zajączkowska, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego, aktorzy Andrzej Czernik, Grażyna Rogowska i Barbara Kurdej-Szatan, Iwona Solisz, wojewódzki konserwator zabytków, a nawet ks. Piotr Maniurka, dyrektor Muzeum Diecezjalnego.
To część wystawy pt. „Strój i ubiór ludowy na Śląsku Opolskim” w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu (ul. Wrocławska 174). Pomysł nie jest nowy, opolskie stroje ludowe były prezentowane jeszcze przed wojną, a po utworzeniu skansenu pokazywane w latach 70. i 90. ubiegłego wieku, jednak taka forma wzbudziła spore zainteresowanie.
– Powracamy do tematu, korzystając z naszych bogatych zasobów, posiadamy bowiem ok. 1000 różnych elementów ubiorów i ozdób, najstarsze z końca XIX w. Tym razem postanowiliśmy zaangażować ludzi kultury, nauki i sztuki, by pomogli promować dziedzictwo naszego regionu, pozwalając się ubrać w te stroje i sfotografować. Zestawiamy ich stylizowane fotografie – 20 wielkoformatowych plansz z podobnymi, powiększonymi, oryginalnymi zdjęciami mieszkańców rejencji opolskiej. Współczesne fotografie uzupełnione są o merytoryczny opis stroju, jednak pokazują osoby w sposób artystyczny, zgodnie z dzisiejszą modą, w swobodniejszych pozach, w różnych sytuacjach życiowych, choć inspirowane są archiwalnymi zdjęciami – opowiada Magdalena Górniak-Bardzik. Objaśnia, że dzięki temu widać, że ubiory na tych biało-czarnych fotografiach były barwne, z różnych materiałów, jedne codzienne, inne odświętne.
Otwarciu wystawy towarzyszyła konferencja popularnonaukowa dotycząca ubiorów ludowych na Śląsku Opolskim. Ci, którzy tego dnia odwiedzili muzeum w stroju ludowym, mogli wziąć udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej, zorganizowanej przez Fundację Warsztatów Fotograficznych 2.8. Zdjęcia wykonywali znani opolscy fotograficy: Sławoj Dubiel, Sławomir Mielnik i Michał Grocholski. Obecnie ekspozycja jest dostępna do października w bierkowickim muzeum, zaś po jej zamknięciu plansze będą wystawiane w plenerze – w galeriach, na placach.
Wystawa zorganizowana przez Muzeum Wsi Opolskiej została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Opolskiego.
Więcej zdjęć zawierają katalog, pocztówki oraz kalendarze na 2016 rok, a zdjęcia prawie 40 gości w strojach ludowych można znaleźć na profilu facebookowym MWO.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...