Nowoczesna technologia z wykorzystaniem tabletów ułatwi zwiedzającym skansen w Chorzowie (Śląskie) wyobrażenie dawnego życia na wsi. O kolejnych planowanych przez placówkę przedsięwzięciach poinformował w środę na konferencji jej dyrektor Andrzej Sośnierz.
Jak podał Sośnierz, w przyszłym roku zwiedzający Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie przy wejściu wypożyczą tablet z nowoczesnymi aplikacjami. Dzięki nim stojąc przy konkretnej zabytkowej chałupie będzie można zobaczyć na ekranie urządzenia krzątających się po tych zagrodach ludzi. Wcześniej nagrane sceny z udziałem aktorów przedstawią dawne zwyczaje i życie codzienne na wsi.
Dyrektor przypomniał, że to kolejny etap wprowadzania nowoczesnych technologii. Obecnie zwiedzający chorzowski skansen mogą w wirtualnej szafie (urządzenie ze specjalnym oprogramowaniem) "przymierzać" historyczne stroje, które są nakładane na postać zwiedzającego jako w pełni trójwymiarowy, przestrzenny model, uwzględniający wielkość i ruchy ciała użytkownika. Ponadto goście przechodzący obok części zabytkowych chałup mogą usłyszeć z ukrytych głośników charakterystyczne dla tych obiektów dźwięki m.in. odgłosy zwierząt czy gwar rozmów.
Sośnierz podkreślił, że te przedsięwzięcia mają urozmaicić zwiedzanie skansenu. "Chcemy ułatwić prezentację codziennych sytuacji, tradycyjnych zwyczajów i tego, czego nie zawsze da się w pełni odtworzyć na żywo. Nowa technologia pokaże życie, które w tym miejscu mogło się kiedyś toczyć" - powiedział dyrektor.
Dzięki aplikacji zwiedzający będą też mogli obejrzeć na tablecie dawne urządzenia m.in. młocarnie, oraz zabawić się w rozbieranie ich na części i ponowne składanie.
Te kolejne przedsięwzięcia, jak zapowiedział Sośnierz, mają być wprowadzone w przyszłym roku.
Podczas środowej konferencji przedstawiono także publikację skansenu "Księgi sądowe wiejskie z Chorzowa i Dębu z lat 1534-1804". Można tam znaleźć m.in. przetłumaczony tekst źródłowy i jego opracowania charakteryzujące życie codzienne, obyczajowość i język mieszkańców górnośląskiej wsi na przykładzie Chorzowa Starego i Dębu w XVI-XIX wieku.
Górnośląski Park Etnograficzny jest położony na granicy Chorzowa i Katowic, sąsiaduje z Parkiem Śląskim i Stadionem Śląskim. Gromadzi zabytkowe drewniane domy, obiekty sakralne, gospodarcze i rzemieślniczo - przemysłowe z 5 subregionów województwa śląskiego. Organizuje lekcje i pokazy muzealne, widowiska plenerowe i imprezy folklorystyczne.
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.