Uczestnicy XVII Prezentacji Pieśni Pielgrzymkowej i Religijnej "Na pielgrzymim szlaku" Zwoleń 2015 spotkali się na pl. Kochanowskiego. Na ustawionej tam scenie zaprezentowało się 11 zespołów z diecezji.
Mottem tego wydarzenia były słowa bp. Jana Chrapka: „Słuchać innych, to dawać im czas i uczyć się pokory”.
– Jako gospodarze szczególnie przeżywamy to muzyczne święto. Konwencja prezentacji jest bardzo szeroka – piosenka pielgrzymkowa, piosenka religijna, a nawet pieśń religijna. Jest to przede wszystkim przeżycie dla ducha. Chcielibyśmy także podzielić się formacją, która prowadzi do przeżycia głębokiego spotkania z drugim człowiekiem, ale też i z Panem Bogiem – mówił ks. kan. Bernard Kasprzycki , proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu.
To muzyczne wydarzenie otwierali: Bogusława Jaworska – burmistrz Zwolenia, Waldemar Urbański – starosta zwoleński i ks. Bernard Kasprzycki.
Pierwsza zaprezentowała się najliczniejsza śpiewająca grupa – połączone schole dziecięca i młodzieżowa z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. Zespoły przygotowała s. Olga Jaroszek.
Podczas prezentacji najliczniej reprezentowany był Zwoleń. Pozostałe śpiewająco-muzykujące zespoły przyjechały z Przysuchy, Starachowic, Skarżyska-Kamiennej i Kozienic. Występujące grupy prezentowała Ewa Bulzacka.
Muzyczne zmagania oceniało jury w składzie: ks. Konrad Wójcik – moderator muzyczny, przewodniczący komisji, ks. Kamil Kowalski, student KUL w Instytucie Nauk Biblijnych, Elżbieta Nowakowska – pomysłodawca i koordynator pierwszych edycji przeglądu i Włodzimierz Kabus – zastępca burmistrza Zwolenia, przewodniczący Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
– Od strony technicznej bardzo dobrze słychać zróżnicowanie, jeśli chodzi o przygotowanie uczestników, ale widać, że każdy włożył sporo zaangażowania, żeby tu dobrze wypaść. Są zespoły, które występują po raz kolejny i słychać, że wiedzą, jak się przygotować. Niektórzy pierwszy raz zbierają doświadczenie. Widać, że jest praca z dziećmi i młodzieżą. I o to chodzi przy takich konkursach, żeby do takiej pracy zmotywować. Ta praca zespołowa – to dobre przygotowanie i zaangażowanie dzieci, młodzieży i dorosłych – powiedział ks. Konrad Wójcik.
Ania Pawelec należy do Zespołu Wokalnego Domu Kultury w Zwoleniu. – To zespół młodzieżowy. Występujemy w 7-osobowym składzie. Jeździmy na różne konkursy, ostatnio byliśmy na międzynarodowym konkursie kolęd i pastorałek w Będzinie. Nasza ekipa jest bardzo zgrana i każdy występ traktujemy profesjonalnie – mówiła Ania. Na pytanie, jaka jest recepta na sukces, odpowiedziała: – Ćwiczenia, ćwiczenia, ruch i dobra technika.
Zespół z Domu Kultury w Zwoleniu jury wyróżniło jednym z dwóch równorzędnych pierwszych miejsc. Grupę przygotowywał Piotr Markowski.
Pierwsze miejsce zajął także zespół „Fidelis” z parafii pw. św. Brata Alberta w Skarżysku-Kamiennej. Opiekunem grupy jest ks. Grzegorz Włodarczyk.
Grand Prix XVII Prezentacji Pieśni Pielgrzymkowej i Religijnej Zwoleń 2015 wyśpiewała „Schola z Parafii Miłosierdzia Bożego w Przysusze”. Opiekun scholi, to ks. Karol Janus.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...