Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką przyjęli w sobotę w Pałacu Prezydenckim jurorów, finalistów i organizatorów XVII konkursu im. Fryderyka Chopina. Spotkanie miało miejsce w sali, w której w 1818 roku odbył się pierwszy publiczny koncert 8-letniego wówczas artysty,
"Spotykamy się przed finałami Międzynarodowego Pianistycznego Konkursu Fryderyka Chopina, w znamiennym dniu i znamiennym miejscu. Dziś 17 października przypada 166. rocznica śmierci Fryderyka Chopina. I jesteśmy w sali, w której odbył się pierwszy publiczny koncert naszego wspaniałego, najwspanialszego kompozytora i artysty. To właśnie tutaj po raz pierwszy przed szeroką publicznością zaprezentował się 8-letni wówczas Fryderyk Chopin" - mówił prezydent, pod którego patronatem honorowym odbywa się konkurs.
Andrzej Duda przypomniał słowa Ignacego Paderewskiego, który powiedział w setną rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, że "w tej muzyce słychać wszystko: słychać i szumiące polskie wierzby, słychać w niej i przydrożne, pochylone nad grobami bohaterów krzyże, i przydrożne kapliczki, i szum polskich lasów, i pobrzękiwanie sukman, i krakowską rogatywkę, i brzęk szabel, i kos przekuwanych na sztorc."
"To właśnie jest najbardziej niesamowite w kompozycjach Fryderyka Chopina - że każdy słyszy tam coś, co dyktuje mu serce, coś, co kojarzy mu się z jego krajem, z jego życiem, z tym, co go otacza. W moim rozumieniu to oznacza, że ta muzyka ma duszę" - dodał.
Zdaniem prezydenta jury konkursu ocenia, jak pianiści "wypełniają duszę" muzyki polskiego kompozytora.
"Stąd też i emocje, któremu każdemu konkursowi towarzyszą, bo każdy przeżywa tę muzykę po swojemu, i dlatego ta ocena jest tak bardzo trudna. I dlatego konkurs jest także tak niezwykle emocjonujący" - zaznaczył Duda.
Do finału tegorocznego Konkursu zakwalifikowało się 10 pianistów z 8 krajów, w tym Polak - Szymon Nehring. W finale zagrają także: Seong-Jin Cho (Korea Południowa), Aljosa Jurnić (Chorwacja), Aimi Kobayashi (Japonia), Kate Liu, Eric Lu (Stany Zjednoczone), Georgijs Osokins (Łotwa), Charles Richard-Hamelin, Yike (Tony) Yang (Kanada) oraz Dmitry Shishkin (Rosja).
Przesłuchania finałowe rozpoczną się 18 października i potrwają do 20 października. Nazwisko zwycięzcy tegorocznej odsłony jednego z najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych na świecie publiczność pozna w nocy z 20 na 21 października. W dniu ogłoszenia wyników konkursu w stołecznej Filharmonii Narodowej odbędzie się Koncert Laureatów, który zostanie powtórzony 22 i 23 października.
Konkurs Chopinowski odbywa się co pięć lat. Zainaugurowany w 1927 r. z inicjatywy profesora Jerzego Żurawlewa, jest dziś jednym z najstarszych i najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie. Jego pierwszym zwycięzcą został rosyjski pianista Lew Oborin. Poprzednią edycję Konkursu Chopinowskiego, odbywającego się w 200. rocznicę urodzin kompozytora, wygrała Rosjanka Julianna Awdiejewa.
Organizatorem XVII Konkursu Chopinowskiego jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...