Na czym polega szaleństwo Boga? Czemu św. Paweł uchodził za strasznego liberała? I dlaczego, w zetknięciu z Chrystusem, zarówno święty, jak i grzesznik czują się nieswojo?
Felieton to forma szczególna. Najbardziej liczy się w nim przecież zdanie danego autora: to co osobiste, własny punkt widzenia. Tymczasem Wacław Oszajca SJ zdecydował się na pisanie felietonów biblijnych, dając tym samym pierwszeństwo nie słowom własnym, a Słowu Bożemu.
Już chociażby z tego powodu warto sięgnąć po wydaną niedawno nakładem WAM-u książkę „Uwierz Mu na Słowo”. By sprawdzić, czy rzeczywiście się mu to udało. Czy to w ogóle możliwe… A może właśnie to jest ten „trick”? Zrezygnować z tego, co nam się roi, wydaje i skupić się na biblijnych scenach i wydarzeniach. Może właśnie dzięki temu nasze życie stanie się lepsze, a my nareszcie zaczniemy być mądrzy, a nie tylko przemądrzali?
Lektura tej książki to sama przyjemność. Apostołowie i prorocy, królowie i niewolnicy, bohaterki i bohaterowie niezliczonych psalmów i przypowieści… - wszyscy oni próbują opowiedzieć nam coś o Bogu. Przekazać jakąś prawdę z Pisma Świętego.
Ks. Oszajca momentami właściwie tylko notuje, to co Mojżesz, Baruch, św. Paweł, czy Maria z Magdali zdecydowali mu się „ujawnić”. Oczywiście analizuje także ich słowa, gesty i reakcje, uzupełnia je własną refleksją, ale od pierwszej do ostatniej strony trzyma się (takie mam wrażenie) zasady, że to Biblia – a nie on - jest tu najważniejsza.
Nie potępiajmy, nie skreślajmy (nigdy!) grzeszników bo „do dziś dnia Synagoga i Kościół modlą się słowami uwodziciela i mordercy, a bratobójcę i poligamistę uważa się za człowieka najmądrzejszego z najmądrzejszych”. To lekcja Oszajcy o Dawidzie i Salomonie. A takich myśli jest tu bez liku. Chociażby ta o nas samych, gdzie autor stwierdza, że wszyscy jesteśmy jak Judasz – mamy pod ręką bezcenny skarb, ale potrafimy połakomić się na 30 srebrników.
Warto po ten tom sięgnąć i dowiedzieć się np. na czym polega szaleństwo Boga, czemu św. Paweł uchodził za strasznego liberała i dlaczego, w zetknięciu z Chrystusem, zarówno święty, jak i grzesznik czują się nieswojo.
***
Fragment książki przeczytasz tutaj. Można ją było także wygrać w naszym konkursie. Mieliśmy dla Państwa 3 egz. niniejszej publikacji. Pytanie konkursowe było następujące: który z biblijnych fragmentów zachwycił/zafrapował Państwa w ostatnim czasie szczególnie? Należało też króciutko napisać dlaczego akurat ten. Nagrody otrzymują:
Michał Orzechowski z Inowrocławia, Justyna Banasik z Krakowa oraz Justyna Niedźwiecka z miejscowości Gorzków
Gratulujemy, książki prześlemy pocztą.
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.