W krainie ciszy

To jedna z tych płyt, których warto posłuchać w poszukiwaniu chwili wytchnienia po dniu pełnym obowiązków. Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin stworzyli duet świetnie operujący tym, co jest w muzyce najmniej oczywiste: ciszą.

Sięgając po "Songs From Yesterday", można pomyśleć, że to kolejny zestaw sprawdzonych przebojów, składanka największych hitów muzyki popularnej. Słuchacz znajdzie tutaj m.in. „My Cherie Amour” Steviego Wondera, „Satisfaction” The Rolling Stones, „Imagine” Johna Lennona oraz inne legendarne utwory The Beatles: „Yesterday” i „Can’t Buy Me Love”. Pomimo niezbyt zaskakującego repertuaru traktowanie tego albumu tylko jako kolejnego hołdu złożonego artystom światowego formatu byłoby dużym uproszczeniem.

Herdzin i Szcześniak dokonują swoistej reinterpretacji największych dzieł muzyki popularnej. Na tym w istocie polega sztuka grania coverów: nowe, świeże
aranżacje odgrywają w niej zasadniczą rolę. Pianista Krzysztof Herdzin ma duże doświadczenie w odkrywaniu na nowo muzyki zaliczanej do klasyki różnych gatunków. Na jazzowo zaaranżował już m.in. utwory Chopina. Poprzeczkę postawił sobie niezwykle wysoko, więc bez kompleksów mógł wziąć na warsztat także muzykę rozrywkową. Jego fortepianowe pasaże w „This Is Not America” wywołują wzruszenie, a delikatne uderzenia w klawiaturę w „Imagine” sprawiają wrażenie, jakby czas stanął w miejscu.

Klimat spokoju i wyciszenia towarzyszy także Mieczysławowi Szcześniakowi, który swoim delikatnym wokalem uzupełnia aranżacje Herdzina. Niektóre wykonane przez niego utwory bardzo różnią się od oryginałów. Szcześniak odważnie eksperymentuje z liniami melodycznymi, starając się jednak zachować pierwotne formy refrenów. Co więcej, śpiewa niezwykle swobodnie, świadomie operując swoim charakterystycznym głosem.

Zróżnicowany repertuar został uspójniony łagodnym brzmieniem albumu, dzięki któremu muzycy tworzą niezwykle intymną więź z odbiorcą. „Songs From Yesterday” to nietuzinkowa płyta jazzowa z dużą dawką ciekawych rozwiązań aranżacyjnych. Muzyka idealna na długie, zimowe wieczory.

*

Mieczysław Szcześniak & Krzysztof Herdzin Songs From Yesterday. Sony Music, 2015 r.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama