Freski z Kaplicy Sykstyńskiej "na wyjeździe"

Od 17 czerwca do 23 października w Kolonii oglądać można freski Michała Anioła z Kaplicy Sykstyńskiej.

Reprodukcje na płótnach niemal wielkości oryginałów przedstawiają m.in. tak słynne malowidła, jak Stworzenie Adama i Sąd Ostateczny. Na otwarcie wystawy nuncjusz apostolski w Niemczech abp Nikola Eterović napisał, że „jest to podróżująca «Biblia pauperum», opowiadana w obrazach. Nowoczesny człowiek umie co prawda czytać, ale nie słyszy już Bożego Słowa, które chce go urzec”.

Na taki bezpośredni kontakt z Bożym pięknem jest szansa na tej właśnie wystawie, ponieważ reprodukcje są niemal na wyciągnięcie ręki, a zwiedzający nie muszą już odwracać głowy do góry, by z tej niewygodnej pozycji i z 22 metrów odległości podziwiać arcydzieła Michała Anioła.

W kolońskim Odysseum Museum ustawiono specjalne prawie dwumetrowe rusztowanie, z którego w przyciemnionych pomieszczeniach obserwator może patrzeć w dół na duże oświetlone płótna. Według ekspertów daje to możliwość lepszego wyeksponowania detali oraz bogactwa kolorów włoskiego artysty renesansu. W pozostałych salach ustawiono pionowo reprodukcje fresków ze ścian bocznych Kaplicy Sykstyńskiej.

Wystawa pt. „Inne spojrzenie” („Der andere Blick”) przygotowana została przez kolońską agencję AWC AG przy współpracy z Muzeami Watykańskimi. Patronem wystawy jest były przewodniczący Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych kard. Walter Brandmüller; w komitecie honorowym jest też przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch.

«« | « | 1 | » | »»
 • Jan Swi
  20.06.2016 20:21
  Sprawa nie dotyczy artykułu, a reklamy cudownego aparatu (HEAR CLEAR pro) do poprawy słuchu, otwierającego się od kilkunastu dni (a może i dawniej) na różnych stronach portalu "Gość Niedzielny" - na tej również.
  Każdego dnia czytelnik ponaglany jest do zakupu urządzenia w promocyjnej cenie, która kończy się "dziś". Można zaoszczędzić 343 zł.
  Sęk w tym, że np. w dniu wczorajszym promocja kończyła się wczoraj, dziś promocja kończy się dziś, tydzień temu promocja kończyła się dokładnie tydzień temu itd.
  Ten fakt każe podejrzewać, że jest to oszustwo, które Wy, jako portal "Gość Niedzielny" firmujecie.
  Proszę przyjrzeć się co reklamujecie, bo na takim portalu nie powinno reklamować się nieuczciwości.

  Pozdrawiam
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Więcej nowości