Największe widowisko patriotyczne w Polsce

– Uważam, że widowisko „Orzeł i Krzyż” jest to spektakl bardzo ważny, o znaczących walorach edukacyjnych i katechetycznych – oto pierwsze wrażenia Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego, z przedstawienia „Orzeł i Krzyż”.

W czwartek 7 czerwca odwiedził on Park Dzieje w Murowanej Goślinie, by obejrzeć dwugodzinną aktorsko-multimedialną podróż od czasów pierwszych Piastów po pontyfikat Jana Pawła II. Kolejne widowiska można oglądać w lipcowe weekendy, a pełen atrakcji dla najmłodszych Park Dzieje jest otwarty codziennie.

Na widowisko składają się efekty specjalne, mapping, kurtyna wodna, wiele planów, setki aktorów i tysiące rekwizytów. Uwagę Arcybiskupa przykuły nie tylko wartości artystyczne. – Godne pochwały są zarówno robiące wrażenie obrazy, jak i niezwykle wartościowe treści śpiewów. Widz ma okazję zobaczyć w skrócie całą historię chrześcijaństwa w Polsce – komentuje Arcybiskup Stanisław Gądecki.

Główną rolę w „Orle i Krzyżu” odgrywa Stańczyk, legendarny doradca królów zatroskany losami Polski. To on towarzyszy widzom podczas niezwykłej podróży – od czasów założenia państwa polskiego, przez chrzest i nadanie korony Bolesławowi Chrobremu, aż po triumfy husarii i przesłanie Jana Pawła II.

Widowisko, mimo że tworzone przez wolontariuszy, jest w pełni profesjonalne. Specjalnie na potrzeby dwunastu spektakli przygotowano kilka tysięcy rekwizytów oraz zgromadzono garderobę dla trzystu aktorów, z których większość przebiera się kilkukrotnie w ciągu wieczora. – Ten piękny zabytkowy ornat dostaliśmy od zaprzyjaźnionego księdza. U niego kurzył się na strychu, a u nas zagra w kilku scenach. Jest trochę sztywny, bo ksiądz go wyprał. Jakoś temu zaradzimy – mówi Katarzyna Zawal, która koordynuje kompletowanie garderoby.

– Spektakl ma też charakter społecznotwórczy – buduje w Murowanej Goślinie klimat życzliwości, przyjaźni i zaufania między ludźmi, co jest odczuwalne nie tylko przez lokalną społeczność, ale i przez przyjeżdżających z zewnątrz – zauważa Arcybiskup Stanisław Gądecki.

Widowisko „Orzeł i Krzyż” będzie wystawiane w lipcowe weekendy w Parku Dzieje w Murowanej Goślinie pod Poznaniem. Do Parku warto przyjechać wcześniej przed widowiskiem albo w tygodniu. Na odwiedzających czekają pokazy bractwa rycerskiego „Jastrzębiec” oraz występy sokolnika. Najmłodsi mogą odwiedzić mini-zoo oraz plac zabaw z niecodziennymi atrakcjami.

Oprócz największego w Polsce widowiska historycznego, które potrafi oczarować i wciąga oglądających w pasjonującą historyczną przygodę, jedną z głównych atrakcji Parku jest staropolska wieczornica, czyli uczta, podczas której goście oglądają pokazy, biorą udział w konkursach oraz scenkach zaczerpniętych ze szlacheckich zwyczajów.

Park Dzieje otwarty jest do 24 lipca. W dni robocze odwiedzać go można od godziny 14:00, a w weekendy od 12:00. Szczegółowy plan widowisk oraz bilety dostępne są na stronie www.parkdzieje.pl

Przy Parku powstał duży parking samochodowy. Na widowisko do Parku Dzieje można przyjechać także pociągiem ze stacji Poznań Główny o 20:11. Pociąg powrotny w kierunku Poznania odjedzie ze stacji Zielone Wzgórza o 00:10. Bilet w dwie strony kosztuje 5 zł.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama