Film Wajdy polskim kandydatem do Oscara

„Powidoki” Andrzeja Wajdy to polski kandydat do Oscara w kategorii obraz nieanglojęzyczny – poinformował w środę Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Wyboru dokonała Komisja Oscarowa złożona z przedstawicieli polskiego środowiska filmowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. "Film »Powidoki« ma dużą szansę zyskać przychylność Amerykańskiej Akademii Filmowej, której członkom tak bliskie są ideały obywatelskiej wolności i swobody. Najnowszy film Andrzeja Wajdy jest przejmującą, uniwersalną historią niszczenia jednostki przez totalitaryzm" - napisano w uzasadnieniu.

Członkowie komisji podkreślają, że Wajda jest twórcą niezwykle cenionym wśród członków Amerykańskiej Akademii Filmowej, laureatem Oscara za całokształt twórczości, którego filmy były czterokrotnie nominowane w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

„Powidoki” to opowieść o tym, jak komunistyczna władza niszczyła wybitnego artystę, który sprzeciwił się doktrynie socrealizmu.

Akcja filmu rozgrywa się w latach 1948-1952. Bohaterem jest malarz Władysław Strzemiński (1893-1952), pionier awangardy w Polsce lat 20. i 30. XX w., teoretyk sztuki, pedagog w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie ASP im. Strzemińskiego).

Nie pozwalając, by polityka wkraczała do jego twórczości, Strzemiński realizował własną drogę artystyczną, niezgodną z wytycznymi PZPR: "właściwy tor w sztuce to opisywać historyczny wysiłek narodu pod kierownictwem partii oraz istotę socjalistycznych przeobrażeń społecznych i cywilizacyjnych".

Główną rolę w "Powidokach" gra Bogusław Linda. Na końcu filmu rozbrzmiewa piosenka: "Ukochany kraj, umiłowany kraj".

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław_Miłosz
  28.09.2016 13:08
  Duże szanse, duże szanse - na statułetkie. Wiemy kogo i co "amerykańskie" akademie cenią.
 • Gość
  28.09.2016 13:17
  To jest decyzja polityczna z urzędu. Innych reżyserów nie ma tylko ci co za komuny też byli na fali.
 • Agaton
  28.09.2016 14:25
  Andrzej Wajda to niewątpliwie jeden z 10-ciu najwybitniejszych Polaków w powojennej historii Polski.
 • konserwatysta23
  29.09.2016 09:07
  Do JAWA25: o gustach -artystycznych - nie powinno się dyskutować, tj. spierać; każdy ma swój pogląd na dzieło sztuki, swoją, odbiorcy, wrażliwość. Zwrot "antypolskie" jest nadużyciem, bo wiele filmów Andrzeja Wajdy jest "propolskich" (i artystycznie przynajmniej dobrych, jeżeli nie bardzo dobrych), można by rzec - prawda? Choćby: "Kanał", "Popioły", "Krajobraz po bitwie", "Wesele", "Ziemia obiecana", "Człowiek z marmuru", "Pierścionek z orłem w koronie", "Pan Tadeusz". Starajmy się zachować w dyskusji tzw. miarę słów (I wartości zarazem), nie nadużywając jednych i nie używając wcale innych.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.