A jeśli nie teraz, to kiedy?

Garść mądrości żydowskich zapisanych w Misznie.

W Sentencjach Ojców, jednym z traktatów żydowskiej Miszny, zawarte są pouczenia, które z podziwu godną lakonicznością mówią wszystko.

Odnaleźć możemy tutaj sentencję Szimona Sprawiedliwego, który zwykł mawiać: „Na trzech rzeczach stoi świat: na Torze, na nabożeństwie i na uczynkach miłości” (Avot 1,2; GL).

Jehoszua, syn Perachji, mawiał: „Wybierz sobie nauczyciela, zdobądź sobie przyjaciela i sądź każdego człowieka według jego zasług” (Avot 1,6).

Szammaj zwykł mówić: „Uczyń naukę Tory stałym nawykiem, mów mało i czyń dużo, a każdego człowieka przyjmij z życzliwością” (Avot 1,15).

Hillel powiedział: „Nie odłączaj się od ogółu i nie ufaj samemu sobie aż po kres twoich dni. Nie sądź bliźniego, póki nie wstawisz się w jego położenie. Nie mów: «To jest rzecz niepojęta», albowiem w końcu wszystko będzie pojęte. Nie mów też: «Zabiorę się do nauki, gdy będę miał ku temu czas», albowiem czas taki może wcale nie nadejść” (Avot 2,4).

W Sentencjach Ojców Hillelowi przypisywane są także słynne słowa: „A jeśli nie teraz, to kiedy?” (Avot 1,14), które stały się inspiracją dla tytułu niniejszej książki. Pierwotnie znaczyły one prawdopodobnie: „Jeśli teraz nie spróbujesz wniknąć w Torę, nigdy tego nie uczynisz”. My możemy to jednak uogólnić: jeśli teraz, jeszcze dzisiaj nie uczynisz ze sprawy Boga najważniejszej sprawy Twojego życia, być może już nigdy nie będziesz miał szansy tego uczynić.

*

Powyższy tekst jest fragmentem książki „Jeśli nie dzisiaj, to kiedy?". Autor: Gerhard Lohfink. Wydawnictwo: Święty Wojciech.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama