Władze Wenecji przedstawiły UNESCO program ratowania miasta

Wenecja pogodziła się z UNESCO - tak włoskie media interpretują ugodę, do jakiej doszło po tym, gdy organizacja ta skrytykowała władze miasta, znajdującego się na liście dziedzictwa, za brak należytej troski o nie.

Latem ubiegłego roku UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury) dało, jak podkreśla dziennik "La Stampa", "ultimatum" władzom Wenecji, która w tym roku świętuje 30-lecie obecności na liście światowego dziedzictwa ludzkości. Krytyka organizacji dotyczyła takich coraz poważniejszych problemów nad Canal Grande, jak brak kontroli nad masową turystyką, zgoda na wpływanie wielkich statków pasażerskich w rejon placu Świętego Marka, stały spadek liczby ludności.

UNESCO zagroziło, że jeśli do 1 lutego nie zostanie przedstawiony plan wyjścia z tej sytuacji, Wenecja może nawet stracić miejsce na tej najbardziej prestiżowej liście i to w roku jubileuszu przyjęcia na nią.

Burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro spotkał się we wtorek w Paryżu z dyrektor generalną UNESCO Iriną Bokovą, którą zapewnił o zaangażowaniu władz na rzecz rozwiązania kryzysu. Przedstawił plan pod nazwą "Pakt dla Wenecji", jaki podpisał pod koniec listopada zeszłego roku z ówczesnym premierem Włoch Matteo Renzim. Umowa z rządem przewiduje inwestycje w wysokości 457 milionów euro w ciągu najbliższych lat w celu ochrony miasta i jego zabytków.

Plan ten uwzględnia też pilotażowy program monitoringu napływu turystów. Ich liczba sięga 30 milionów rocznie.

"Wenecja jest wspólnym dziedzictwem o nadzwyczajnej uniwersalnej wartości"- oświadczyła Bokova po zapoznaniu się z planem ratowania miasta. "Będziemy działać razem" - zapewniła.

Burmistrz, cytowany przez prasę, powiedział zaś, że przedstawiony projekt zawiera "nową wizję Wenecji na 20 następnych lat".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości