Okulary świętego

O uporządkowanym szaleństwie ojca Maksymiliana, przywróconej godności więźniów i demonie, który boi się świętości, mówi reżyser Michał Kondrat.

I w ogóle Pan się tego nie bał?

Ktoś, kto asystuje egzorcyście, musi mieć pełne zaufanie do Pana Boga, ale również do egzorcysty. Dzieją się tam czasami rzeczy nieplanowane, niewytłumaczalne naukowo, dlatego to zaufanie jest potrzebne – żeby nie zakłócić sprawowania rytuału. Ważne, żeby nie wpaść w panikę, nie przestraszyć się.

Na czym konkretnie polega ta posługa?

Rola asystenta egzorcysty jest dwojaka: uczestniczy on w modlitwie, odpowiada na różnego rodzaju wezwania, które są elementem egzorcyzmu, a w momencie, kiedy dochodzi do manifestacji złego ducha, pomaga w przytrzymaniu egzorcyzmowanej osoby. Zdarza się bowiem, że dostaje ona nadludzkiej siły. Wielokrotnie nawet w pięciu mężczyzn mieliśmy problem z tym, żeby takiego człowieka utrzymać. Czasem demon wykrzykuje różne rzeczy przez tę osobę, wielokrotnie zmieniając głos. Przesuwają się przedmioty, pojawiają się znaki na ciele, samoistnie otwierają się szafki. To są sztuczki złego ducha, na które nie wolno zwracać uwagi. Ja potrzebowałem czasu, żeby się jakoś znieczulić i nie reagować na to. Dzieje się tak dlatego, że egzorcyzm, czyli modlitwa sprawowana w autorytecie całego Kościoła, jest czymś, czemu demon nie może się oprzeć. I jedyne, co może robić, to próbować zakłócić sprawowanie tej modlitwy. Można powiedzieć, że to pewnego rodzaju desperacja złego ducha.

Demon boi się też świętości ojca Maksymiliana Kolbego?

Tak, wspomniany ojciec Cipriano de Meo używa okularów ojca Maksymiliana jako relikwii podczas egzorcyzmu. W momencie, kiedy przytyka te okulary do ciała osoby, za którą sprawowana jest modlitwa, demon często krzyczy, że te okulary go parzą i w krótkim czasie odchodzi. Widać, że wstawiennictwo ojca Maksymiliana również w tej dziedzinie jest potężne. •

Michał Kondrat - rocznik 1978. Ekonomista, reżyser. Prowadzi firmę Kondrat--Media, zajmującą się produkcją i dystrybucją wartościowych filmów. Jego film „Jak pokonać Szatana” zdobył Grand Prix XXIX Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Niepokalanowie.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.