Opowieści niedokończone

Tylko Bóg zna serce człowieka.

Literatura non fiction pozwala na spojrzenie na różne wydarzenia czy problemy społeczne w wyjątkowy sposób. Autor, inspirując się prawdziwymi historiami, tworzy zbiór opowieści, które oddają złożoną rzeczywistość Niemiec i Europy Zachodniej.

Przez znawców pisarz Uwe Schulz nazywany jest wybitnym głosem Zachodu i chirurgiem prawdomówności. W swej książce „Pojednanie. 12 prawdziwych historii” podejmuje trudne tematy: uchodźców, skrajnego nacjonalizmu, przemocy w rodzinie czy nadmiernego dążenia do sukcesu. Nie boi się mierzenia z najciemniejszymi zakamarkami człowieczeństwa, w których pozostaje już tylko nienawiść, chęć zemsty i brak przebaczenia.

Schulz skłania czytelników do głębokiej refleksji nad otaczającym nas światem i naszym ego. Zwraca uwagę na fakt, że w wielu sytuacjach nie ma prostych odpowiedzi, ostrzega przed pochopnymi ocenami, przypomina, że tylko Bóg zna serce człowieka. Można jednak zauważyć, że autor znalazł pewien klucz do ludzkich serc. Widać, z jaką delikatnością i szacunkiem podchodzi do swoich bohaterów. W jakiś tajemniczy sposób Uwe Schulz zaraża czytelnika swoją empatią.

Historie nie mają wyraźnego zakończenia. Dzięki temu każdy może zmierzyć się z daną opowieścią. Pomimo dramatycznych czasem okoliczności pisarz daje czytelnikom nadzieję na lepsze zakończenie. Pokazuje, że Bóg ma rozwiązanie dla każdej sytuacji, tylko musimy Mu zaufać. On, najlepszy Lekarz, przychodzi z doświadczeniem uzdrowienia. Jedna z bohaterek mówi: „Pan Bóg przez cały dzień nie robi nic innego, tylko skleja”. Prawdziwa miłość, przebaczenie i pojednanie mogą być lekarstwem na każde zło.

*

Uwe Schulz POJEDNANIE. 12 PRAWDZIWYCH HISTORII. Wyd. Święty Wojciech, 2017 r.

Opowieści niedokończone   Wyd. Święty Wojciech

 

 

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama