Tylko Bóg zna serce człowieka.
Literatura non fiction pozwala na spojrzenie na różne wydarzenia czy problemy społeczne w wyjątkowy sposób. Autor, inspirując się prawdziwymi historiami, tworzy zbiór opowieści, które oddają złożoną rzeczywistość Niemiec i Europy Zachodniej.
Przez znawców pisarz Uwe Schulz nazywany jest wybitnym głosem Zachodu i chirurgiem prawdomówności. W swej książce „Pojednanie. 12 prawdziwych historii” podejmuje trudne tematy: uchodźców, skrajnego nacjonalizmu, przemocy w rodzinie czy nadmiernego dążenia do sukcesu. Nie boi się mierzenia z najciemniejszymi zakamarkami człowieczeństwa, w których pozostaje już tylko nienawiść, chęć zemsty i brak przebaczenia.
Schulz skłania czytelników do głębokiej refleksji nad otaczającym nas światem i naszym ego. Zwraca uwagę na fakt, że w wielu sytuacjach nie ma prostych odpowiedzi, ostrzega przed pochopnymi ocenami, przypomina, że tylko Bóg zna serce człowieka. Można jednak zauważyć, że autor znalazł pewien klucz do ludzkich serc. Widać, z jaką delikatnością i szacunkiem podchodzi do swoich bohaterów. W jakiś tajemniczy sposób Uwe Schulz zaraża czytelnika swoją empatią.
Historie nie mają wyraźnego zakończenia. Dzięki temu każdy może zmierzyć się z daną opowieścią. Pomimo dramatycznych czasem okoliczności pisarz daje czytelnikom nadzieję na lepsze zakończenie. Pokazuje, że Bóg ma rozwiązanie dla każdej sytuacji, tylko musimy Mu zaufać. On, najlepszy Lekarz, przychodzi z doświadczeniem uzdrowienia. Jedna z bohaterek mówi: „Pan Bóg przez cały dzień nie robi nic innego, tylko skleja”. Prawdziwa miłość, przebaczenie i pojednanie mogą być lekarstwem na każde zło.
*
Uwe Schulz POJEDNANIE. 12 PRAWDZIWYCH HISTORII. Wyd. Święty Wojciech, 2017 r.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?