Misteria Nepomuckie - przez ponad miesiąc w Gliwicach i okolicy głośno było o praskim świętym Janie.
Ks. Górecki w swoim wykładzie przypomniał postać tego hrabiego, który ganił wystawne życie członków swojej rodziny, a sam żywił się często jak najuboższy chłop. W starej parafialnej kronice zachował się zapis wymieniający go jako tutejszego dobrodzieja. Był on również założycielem w Łabędach Bractwa Opatrzności Bożej. Z jego testamentu powstała nie istniejąca już dzisiaj, a wybudowana w 1828 roku w sąsiednich Czechowicach kaplica, także poświęcona św. Janowi Nepomucenowi.
Wyremontowaną kaplicę w Łabędach poświęcił ks. Antoni Pleśniak, dziekan dekanatu łabędzkiego. Wielu obecnych na uroczystości wyrażało uznanie dla zapału Marka Słabosza, który podjął się renowacji kapliczki, przywracając jej dawny blask. Jednym z ostatnich akcentów misteriów był wernisaż w Centrum Edukacyjnym Jana Pawła II i ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego pt. „Nepomuki, kapliczki, krzyże… w pejzażu śląskim”. – Trzy nagrodzone zdjęcia otrzymały od jury początkowo równą ilość punktów, podział miejsc nastąpił po dyskusji – informuje M. Malanowicz. Nagrodę główną zdobyła Patrycja Lasota-Bieniek za zdjęcie „Wiosennie”, przedstawiający krzyż w Poniszowicach-Niekarmi, II miejsce zajęły fotografie „Miejski święty” (Nepomuk z Gliwic) Bogdana Łozińskiego i „Śnieżna kapliczka” (z Poniszowic), również autorstwa Patrycji Lasoty-Bieniek.
Św. Jan Nepomucen
Żył XIV wieku za czasów panowania w Czechach króla Wacława IV. Urodził się w miejscowości Pomuk (Nepomuk). W wieku 30 lat został kapłanem. Był wikariuszem generalnym arcybiskupa praskiego. W konsekwencji jego konfliktu z Wacławem IV, Jan Nepomucen został uwięziony, torturowany i zrzucony z mostu Karola do Wełtawy. Legenda głosi, że ogromna łuna pojawiła się wtedy nad Pragą i Jan Nepomucen jako męczennik z palmą w ręku i aureolą z pięciu gwiazd. Inna legenda mówi, że jako spowiednik żony króla odmówił ujawnienia tajemnicy spowiedzi, za co poniósł śmierć.
Jest patronem przepraw przez rzeki, podróżnych, chroniącym od burz, suszy, nieurodzajów, opiekunem życia rodzinnego i dobrej spowiedzi. Jego figury można spotkać przy drogach, obok mostów, rzek, na skrzyżowaniach dróg i na placach. Kult świętego rozwinął się przede wszystkim w Czechach i stąd przeniósł na Śląsk. Szerzył się również w Bawarii, Hiszpanii i Ameryce Południowej, gdzie dotarł dzięki jezuitom.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...