Ok. 2500 stron maszynopisu i ponad 1400 haseł. Encyklopedia historii Kościoła na Górnym Śląsku rozrasta się do imponujących rozmiarów.
W regionie pojawia się coraz więcej inicjatyw związanych z dokumentowaniem i popularyzowaniem naszej historii. W większości przypadków potrzebne są duże środki finansowe, liczne zespoły ludzi i dobra wola decydentów. W środowisku śląskich teologów wystarczyła pasja i ideowość. W ramach pracy seminarium naukowego z historii Kościoła w wydziale teologicznym uniwersytetu śląskiego w Katowicach kilka temu powstała myśl stworzenia wirtualnej platformy popularyzowania naszych dziejów. W dużej mierze encyklopedię przygotowują studenci wydziału teologicznego.
Projekt nie jest jeszcze gotowy i prace nad nim trwają, jak dotąd, na zamkniętej stronie internetowej. Encyklopedia składa się z trzech elementów: podręcznika Historii Kościoła na Górnym Śląsku, leksykonu duchowieństwa z lat 1922 do 2008, i historii parafii oraz placówek zakonnych. Wszystkie te elementy są ze sobą wzajemnie powiązane („zalinkowane”).
Wirtualnie i nie tylko
Ponieważ w dużej mierze encyklopedię przygotowują studenci, hasła są różnej jakości. Wspólna praca pozwala jednak na korygowanie ewentualnych błędów. Wszystkie hasła są merytorycznie weryfikowane przez kilku historyków, jak przekonuje ks. prof. Jerzy Myszor, odpowiedzialny za całość. Jeszcze nie można korzystać z dzieła, ponieważ na opracowanie czeka około 170 parafii. Do tego dochodzi nieokreślona liczba haseł rzeczowych, które w miarę wchodzenia w materiał rozrastają się.
- Tworzymy równolegle wirtualny zasób fotografii dokumentujących życie Kościoła w archidiecezji katowickiej. Koordynuję całość, ale mam do pomocy konkretnych ludzi: w ścisłym zespole redaktorów są księża i studenci, w tym głównie klerycy śląskiego seminarium duchownego, jak na razie - niespełna dziesięć osób. – Bardzo liczymy na wolontariuszy, którzy włączą się w tworzenie encyklopedii – mówi jej Redaktor. Pragnących podjąć współpracę prosimy składać deklarację na adres: jemy23@gmail.com .
Historia archidiecezji gromadzona jest oczywiście nie tylko w przestrzeni wirtualnej. Jak dowiadujemy się w bibliotece Wydziału Teologicznego UŚ, bardzo chętnie przyjmowane są tam monografie parafii, które coraz częściej wydawane są w terenie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...