11 spektakli z udziałem gwiazd polskiej sceny, m.in. Artura Barcisia, Tomasza Kota i Tomasza Karolaka oraz 6 imprez towarzyszących związanych m.in. z Radiową Akademią Rozrywki, będzie można zobaczyć w ramach III Katowickiego Karnawału Komedii (KKK). Impreza potrwa od 22 do 31 stycznia.
"Jest karnawał, ludzie w karnawale powinni się bawić - nie powinni teatru kojarzyć z czymś strasznie poważnym, ponurym, miejscem, do którego należy ludzi ciągnąć na siłę, bo czegoś wielkiego doświadczą, tylko z miejscem gdzie można bardzo miło spędzić czas i wyjść uśmiechniętym" - mówił podczas konferencji prasowej w Katowicach Mirosław Neinert, dyrektor Teatru Korez, który jest głównym organizatorem imprezy.
Festiwal zainauguruje 22 stycznia spektakl "Niektóre gatunki dziewic" Agencji Artystycznej Ministerstwo Gwiazd z Warszawy w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego. Kolejne spektakle na tej scenie to: "Botox" warszawskiego Teatru Kamienica, "Zimny prysznic" Teatru im. Kochanowskiego z Radomia, "39 stopni" łódzkiego Teatru Powszechnego, "Krzysztof Materna Hipnoza" Teatru Polonia z Warszawy i "Dziwna para" warszawskiego Teatru Capitol.
Na scenie Teatru Korez kolejno zostaną pokazane: "Mój dzikus" Teatru Kamienica z Warszawy, "Elling" warszawskiego Teatru Praga, "Ojciec polski" stołecznego Teatru Montownia, "Obudź się i poczuj smak kawy", łódzkiego Teatru im. Jaracza, oraz wieńcząca przegląd "Zazdrość" Teatru Capitol z Warszawy.
Spektaklem pokazanym jako impreza towarzysząca KKK będzie: "Zagraj to jeszcze raz, Sam" Teatru Śląskiego. Inne imprezy towarzyszące w Korezie - związane z obecnym na antenie radiowej Trójki cyklem "Radiowa Akademia Rozrywki" - to: sceniczna wersja słuchowiska "Kocham pana, panie Sułku", spotkanie Artura Andrusa z Marią Czubaszek, Jackiem Fedorowiczem oraz Piotrem Bukartykiem; oraz recitale Tomasza Jachimka, Artura Andrusa oraz Elżbiety Adamiak z udziałem Kabaretu Długi.
Podobnie jak podczas poprzednich edycji przeglądu widzowie będą mogli głosować na ich zdaniem najciekawsze przedstawienia - wyróżnione spektakle otrzymają wyróżnienia - bogato zdobione maski karnawałowe. Wśród widzów, którzy wezmą udział w głosowaniu, rozlosowane zostaną dwa ważne do końca roku karnety na trzy dowolne spektakle repertuarowe Teatru Korez i Teatru Śląskiego.
Poprzednie edycje Katowickiego Karnawału Komedii cieszyły się dużym powodzeniem, spektakle obejrzało łącznie kilka tysięcy widzów, niektóre z nich - w miarę możliwości - powtarzano. Liczba dokonanych już rezerwacji biletów na tegoroczną edycję przeglądu jest tak duża, że Neinert przyznał, iż na niektóre spektakle nie można już kupić biletów.
"To jest problem. Nie da się nic z tym zrobić. Myślimy, żeby Teatr Korez miał większą salę, być może w jakiejś przyszłości do tego dojdzie, że nie będzie miała ona 150 miejsc, a 300. Teatr Śląski też ma salę niezbyt dużą - i tego nie przeskoczymy, ale to może dobrze, że ludzie walczą o te bilety, bo co roku muszą być czujni" - żartował szef Korezu deklarując, że widzowie będą wpuszczani na dostawki "ile tylko strażak pozwoli".
Przedstawiciele katowickiego magistratu, który podobnie jak w zeszłym roku dofinansowali obecną edycją festiwalu kwotą ok. 300 tys. zł, zapowiadają, że za dwa lata imprezy KKK będą mogły odbywać się w nieczynnej od 20 lat, a wkrótce odnowionej, sali teatralnej katowickiego Pałacu Młodzieży - z widownią na ok. 700 osób. *** Tekst za PAP.
Artykuły z poszczególnych działów serwisu KULTURA:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.