Fundacja „Źródło” Zakład „Wychowawca” z Krakowa wydała tytułowy cykl dziesięciu kaset składający się z 22- minutowych filmów przeznaczonych do pomocy w zajęciach edukacyjnych „Wychowanie do życia w rodzinie”.
Filmy skierowane są do nauczycieli i pedagogów, którzy mogą wykorzystać je na lekcjach dla młodzieży w wieku od 12 do 19 lat, oraz do rodziców i katechetów. Pierwszy film cyklu, Człowiek od poczęcia, przedstawia kolejne etapy rozwoju dziecka w okresie prenetalnym, a dzięki możliwościom współczesnej techniki opowieść zawiera wiele unikatowych zdjęć. Kolejny, Do progu dojrzewania, skierowany do starszej młodzieży ukazuje rozwój fizyczny, psychiczny i emocjonalny dziecka jako proces zmian od momentu narodzin do dojrzewania.
Tajemnice kobiecości można potraktować jako przewodnik dla nastolatek, które potrzebują jeszcze dużo miłości i mądrego przewodnictwa dorosłych. Taką właśnie postawę prezentuje w filmie matka pomagająca swym córkom wejść w świat dorosłości. Tajemnice męskości przedstawiają proces dojrzewania chłopców ukazany od strony fizjologicznej, psychicznej i emocjonalnej, skierowane są do nastoletnich chłopców i ich rodziców. W piątym odcinku cyklu zatytułowanym Człowiek-istota płciowa, którego adresatem jest młodzież szkół ponadpodstawowych autorzy kładą nacisk na wybory, jakich musi dokonywać młody człowiek w sferze seksualności, prezentują także postawy wobec antykoncepcji, środków wczesnoporonnych i naturalnego planowania rodziny.
Dramat aborcji podejmuje problemy medycznych i moralnych aspektów aborcji, przyczyn podejmowania decyzji o aborcji, a także syndromu poaborcyjnego, który dotyka nie tylko kobiet, ale i ich rodziny. Dla starszej młodzieży przeznaczony jest ósmy film cyklu Naturalne planowanie rodziny, w którym na pytania dotyczące tej problematyki odpowiada lekarz i młode małżeństwo. Czas oczekiwania mówi o właściwym przygotowaniu się do poczęcia dziecka i porodu, zawiera także informacje o szkole rodzenia oraz postawie ojca wobec faktu rodzicielstwa i tworzeniu się nowych relacji między domownikami oczekującymi na dziecko.
Miłość to jeden z najważniejszych tematów w zakresie „Wychowania do życia w rodzinie”. Taki też tytuł nosi ostatnio film cyklu. Miłość poprzez ukazane w filmie dzieła sztuki przybliża znaczenie tego pojęcia, a o potrzebie doznawania miłości i umiejętności jej dawania wypowiada się psycholog i pedagog. Świadectwa małżeństw, szczególnie tych dojrzałych, potwierdzają prawdę o rozwoju miłości aż do przysłowiowej „grobowej deski”.
Cyklu „Człowiek-miłość-rodzina” jest dziełem scenarzystki i reżysera, Izabela Drobotowicz-Orkisz oraz grona specjalistów z różnych dziedzin nauki - psychologów, pedagogów i lekarzy.
Reż. Izabela Drobotowicz-Orkisz
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...