Czasem nowy kościół przypomina budynek sanatoryjny... Czy musi być tak brzydko?

W jednym z ostatnich numerów gliwickiego „Gościa Niedzielnego” znalazł się artykuł Klaudii Cwołek o nowo powstającym kościele Miłosierdzia Bożego w Gliwicach. Dowiadujemy się o wielu trudnościach, które musi pokonać inwestor, o problemach, z jakimi musi się zmagać, aby tak ważna dla naszej diecezji świątynia powstała.


Artykuł ów stał się także okazją do refleksji nad architekturą powstających dziś kościołów... Parę miesięcy temu architekci przyznali „nagrodę” za najgorsze dzieło architektoniczne w województwie śląskim. Na szczęście nie znalazł się tam żaden kościół. Jednak jakiś czas temu na jednym z portali internetowych poświęconych współczesnej architekturze sporządzono ranking najbrzydszych świątyń powstałych w ostatnich latach w Polsce. Swego rodzaju „listę przebojów” nie przypadkowo zatytułowano: „Boże, jakie brzydkie kościoły!”. Niestety, znalazł się tam także jeden z nowszych zakonnych kościołów gliwickiej diecezji.

Dlaczego powstające dziś świątynie często są brzydkie i zupełnie pozbawione sacrum? Trudno czasem odróżnić, czy budowla, którą widzimy, to bryła kościoła, czy może dalszy ciąg pobliskiego centrum handlowego lub budynek stacji benzynowej? Dlaczego tym nowo powstającym w naszym kraju świątyniom tak często brakuje potrzebnej do modlitwy świętości? Parafie, które zamierzają budować kościół, otrzymują właśnie takie propozycje. Często są one wynikiem wielkich ambicji architekta, a nie służby szczególnemu dziełu, jakim jest wzniesienie domu Bożego.


Strażnikiem „ładu i porządku” w diecezji jest specjalna komisja ludzi kompetentnych z fachowym przygotowaniem. Zadaniem Diecezjalnej Komisji ds. Budownictwa Sakralnego i Kościelnego jest troska o to, aby nowo wznoszone kościoły były obiektami sakralnymi. I trzeba przyznać, że w diecezji gliwickiej to zadanie zasadniczo się udaje.
«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Krzysztof
  15.08.2009 15:38
  Miałem okazję kilkakrotnie rozmawiać z duszpasterzami k-ła Mił. Bożego z Gliwic. Sam proboszcz mówił o trudnościach jakie ma do pokonania. Ks.Thiel pisze o komisjach diecezjalnych. Niestety poziom tych komisji jest niejednokrotnie żenujący i tu nie chodzi o wykształcenie, ale o ducha. Wielu zachwyca się prostotą wnętrza świątyni, jednak tam nie prostota lecz prostactwo wiedzie prym!!!
  Nowe kościoły jak baseny sportowe, choćby np. kościół w Szemrowicach (diec. opolska) czy kościół w Dziwnowie (arch. szczec-kam) podobny do hali sportowej.
  Wiemy, że wiele świątyń powstawało w trudnym okresie komunizmu, gdzie architekci dosłownie wyżywali się na powstających projektach świątyń.
  Ale dziś trzeba szukać takich projektów, które będę nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim sakralne, a nie monstrualne.
  Jeden z ks. proboszczów na pytanie czy projekt kościoła zatwierdzała komisja diec. powiedział, oni mi kazali hangar zbudować. Więc się uparłem i przedstawiłem inny projekt. Miał chłop szczęście, bo powstała cudowna świątynia, polecam zobaczyć znajduje się ona w Świebodzinie, jest to sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
 • Pianticella
  16.08.2009 20:19
  Heh - i tak nic w Polsce nie pobije wręcz anty-sacrum niemieckiego:

  http://picasaweb.google.com/j.stepczynska/NevigesGWneSanktuariumMaryjneDiecezjiKoloSkiej#5122300633830539474

  to główne sanktuarium w diecezji Kolonii - Neviges. Widok z zewnątrz.

  A to prezbiterium i ołtarz i... obraz w nawie głównej.

  Więcej zdjęć z opisami tutaj (dla nie znających niemieckiego: trzeba klikać napisy przy strzałkach po lewej stronie): http://www.mariendom.de/index.php?id=141

  P.S. Ja 2 godziny w czasie Mszy chodziłam po tych piętrach robiąc zdjęcia - zeszłam do podziemi i nie mogłam znaleźć Tabernaculum...


 • 16.08.2009 21:50
  Neviges Mariendom jest dla mnie np. bardzo oryginalne, a nie anty-sakralne http://www.aknw.de/data/aktuelles/detail/big-1155733837-1268928.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.