Film fabularny "Mistyfikacja" poświęcony Witkacemu - z Jerzym Stuhrem, Ewą Błaszczyk i Maciejem Stuhrem w obsadzie, a także amerykański thriller "Wyspa tajemnic" w reżyserii Martina Scorsese, z Leonardo Di Caprio w roli głównej, trafiły do naszych kin.
"Mistyfikacja nie jest filmem o Witkacym, lecz o tęsknocie za Witkacym, o odczuwanej przez innych potrzebie istnienia Witkacego" - tłumaczy Koprowicz. "Z obu stron - ze strony Czesławy i Łazowskiego - jest silna wiara w to, że Witkacy nadal istnieje. Czesława, ogarnięta szaleństwem uczuć do ukochanego, robi wszystko, by Witkacego +utrzymywać przy życiu+, ponieważ ona nie może bez niego żyć. Łazowski ma inne powody, by wierzyć, że Witkacy wciąż żyje" - powiedział reżyser.
"Witkacy miał w sobie przedziwną charyzmę. Musiało emanować z niego coś niezwykłego. Znacznie wyprzedzał swój czas, był szalony, egocentryczny. Myślę, że życie z nim było trudne, jednak bardzo ekscytujące, gorące, żywe" - podkreśliła w rozmowie z PAP Ewa Błaszczyk, która dla roli w tym filmie poddała się dość skomplikowanej charakteryzacji, m.in. ogoliła głowę.
W obsadzie "Mistyfikacji" są też m.in.: Ewa Dałkowska (w roli żony Witkacego - Jadwigi Witkiewicz), Andrzej Chyra, Mariusz Benoit, Karolina Gruszka (jako jedna z kochanek Witkiewicza), Olgierd Łukaszewicz, Wojciech Pszoniak, Ewa Kasprzyk i Krzysztof Stroiński. Koprowicz podczas prac nad "Mistyfikacją" przeprowadził wiele rozmów z Maciejem Witkiewiczem, stryjecznym wnukiem artysty - jako reprezentantem rodziny Witkacego.
Stanisław Ignacy Witkiewicz zwany Witkacym (1885-1939) - wybitny pisarz, dramaturg, malarz, fotograf i filozof - 18 września 1939 r., dzień po wkroczeniu Armii Czerwonej na tereny Polski, popełnił samobójstwo w Jeziorach na Polesiu. Towarzyszyła mu Czesława Oknińska, która próbowała odebrać sobie życie wraz z ukochanym, jednak ją odratowano. Oknińska nie widziała momentu samobójstwa Witkacego - ponieważ podczas własnej próby samobójczej straciła przytomność, nie widziała też zwłok artysty. Po wojnie Oknińska pracowała w Instytucie Wydawniczym PAX. Zmarła w 1975 r.
W 1988 r. do Zakopanego sprowadzono szczątki - jak ogłoszono - Witkacego, które pochowano w grobie na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku podczas uroczystego pogrzebu. Po kilku latach, w 1994 r., okazało się jednak, że popełniono błąd i z Jezior - wsi na Ukrainie - sprowadzono do Polski szczątki młodej, niezidentyfikowanej ukraińskiej kobiety, a nie Witkiewicza. Dlatego grób Witkacego na Pęksowym Brzyzku uważany jest jedynie za symboliczny.
***
W piątek na polskie ekrany trafi również amerykańska komedia romantyczna "Wszystko o Stevenie" (reż. Phil Traill). Odtwórczyni głównej roli, Sandra Bullock, wcieliła się w ekscentryczną kobietę o imieniu Mary, która dochodzi do wniosku, że kamerzysta jednej ze stacji telewizyjnych - Steve - jest miłością jej życia. Bohaterka rusza za nim w pościg po całych Stanach Zjednoczonych. Tymczasem Steve uznaje ją za wariatkę mającą skłonności do prześladowania innych.
Bullock za rolę w tym filmie otrzymała Złotą Malinę 2010 dla najgorszej aktorki, czyli filmowego "anty-Oscara". Ponadto komedia "Wszystko o Stevenie" była nominowana do Złotej Maliny 2010 w kategoriach: najgorszy film, reżyseria i scenariusz.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.