Wokalista Mesayah, chór TGD, raper Tau - to gwiazdy koncertu galowego III Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej "Alleluja czyli Happy Day", który odbędzie się 29 lipca w amfiteatrze "Kadzielnia" w Kielcach. Po raz pierwszy imprezie towarzyszą konkursy muzyczne o "Kryształową Barkę".
Pierwszą edycję przedsięwzięcia zorganizowano w Kielcach przed dwoma laty, przy okazji wizyty w diecezji kieleckiej pielgrzymów z całego świata, którzy przyjechali do Polski na Światowe Dni Młodzieży. W kieleckim amfiteatrze można było wówczas posłuchać m.in. muzyki gospel.
Jak podkreślił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent Kielc Wojciech Lubawski, wydarzenie - podobnie jak kolejne, ubiegłoroczne - okazało się wielkim sukcesem. "Dzisiaj stoimy przed nową formułą - dwudniową, ogólnokrajową. Mam nadzieję, że ta impreza wejdzie na stałe w kalendarz naszego miasta" - dodał.
W sobotę, 28 lipca, na scenie Kieleckiego Centrum Kultury wyłonieni we wcześniejszych kwalifikacjach uczestnicy, będą rywalizowali w konkursie muzycznym o "Kryształową Barkę" w dwóch kategoriach: najlepsze wykonanie piosenki religijnej i utwór własny (oryginalny tekst i muzyka) o tematyce chrześcijańskiej. Zaprezentują się soliści, zespoły i chóry.
"Ogłosiliśmy konkurs, a rezultaty przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Zgłosiło się ponad stu wykonawców z całej Polski - poziom był tak bardzo wysoki, że mieliśmy duży problem, by wytypować po 15 wykonawców w każdej z kategorii" - ocenił reżyser i autor koncepcji artystycznej festiwalu, Leszek Kumański.
W niedzielę, 29 lipca, w amfiteatrze "Kadzielnia" zaprezentują się laureaci konkursu, oraz tacy artyści jak m. in. wokalista Mesayah, raper Tau, chór TGD (Trzecia Godzina Dnia), zespoły Exodus15 i Anastasis, gitarzysta Piotr Restecki.
W opinii wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek, udział w ubiegłych latach w imprezie wielu młodych ludzi pokazuje, "że polskie społeczeństwo, szczególnie młodzież, potrzebuje tego typu kultury". "Potrzebuje mówić i śpiewać o Bogu, w radosny sposób dziękować mu za swoje życie" - podkreśliła.
Duchowny ze Wspólnoty "Zarażę Cię Bogiem", ks. Marcin Boryń (organizator kieleckich "Uwielbień na Rynku") zauważył, że festiwal pomoże zwrócić uwagę, iż muzyka chrześcijańska nie jest muzyką niszową. Dodał, że ważne jest także stwarzanie młodym twórcom tego gatunku warunków do rozwoju.
Podczas festiwalu w Kielcach będą przebywali - na obozie formacyjnym - stypendyści Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Jak zapowiedział prezes fundacji ks. Dariusz Kowalczyk, będzie to ok. tysiąca osób (uczniów ze starszych klas szkół podstawowych, gimnazjalistów i uczniów szkół średnich), którzy także aktywnie włączą się w festiwal. Na scenie zaprezentuje się m.in. stworzony przez utalentowanych muzycznie stypendystów zespół "Tylko Ty".
Na festiwal obowiązują bezpłatne zaproszenia, które będą dystrybuowane m. in. przez kielecki magistrat i lokalne media.
W poprzednich edycjach festiwalu w Kielcach wystąpili m.in. Mietek Szcześniak, Kasia Moś, Maleo Reggae Rockers, Gospel Joy.
Festiwal organizują: wojewoda świętokrzyski, prezydent Kielc i Duszpasterstwo Ogólne Diecezji Kieleckiej, we współpracy z Fundacją "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Honorowy patronat nad wydarzeniem objął biskup kielecki, Jan Piotrowski.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...