Folklor świata do obejrzenia na Podbeskidziu

Rusza 55. Tydzień Kultury Beskidzkiej. To niepowtarzalne święto ludowej kultury oficjalnie rozpocznie się w sobotę, ale pierwszy koncert w Żywcu już w piątek...

TKB potrwa dziewięć dni, od 28 lipca do 5 sierpnia. Goście TKB: prawie setka zespołów z kilkunastu państw, cztery tysiące tancerzy, muzyków i śpiewaków, wystąpią na estradach Wisły, Żywca, Szczyrku, Istebnej, Jabłonkowa, Ujsół, Makowa Podhalańskiego, Oświęcimia i Bielska-Białej.

W tym roku na uliczne korowody odbędą się w Wiśle (28 lipca), Szczyrku (29 lipca), Istebnej (29 lipca), Żywcu (4 sierpnia) i Jabłonkowie (5 sierpnia).

Program TKB 2018 wzbogacają: 24. Festyn Istebniański w Istebnej (28-29 lipca), 71. Gorolski Święto w Jabłonkowie (3-5 sierpnia) oraz 40. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach (4-5 sierpnia). Podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w konkursie wystąpią cztery zespoły z Beskidu Śląskiego i Żywieckiego   Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w konkursie wystąpią cztery zespoły z Beskidu Śląskiego i Żywieckiego

W Wiśle w ramach imprez towarzyszących przygotowano m.in. warsztaty tańca i śpiewu góralskiego (30.07, 1 i 3.08, g.14-15 na pl. B. Hoffa), warsztaty heklowania, bibułkarstwa, pisania ikon, wikliniarstwa, upcyklingu (pl. B. Hoffa), a także Bal Góralski - 4 sierpnia po koncercie. 2 sierpnia odbędzie się spotkanie z Jarosławem jot-Drużyckim, autorem wydanej w roku ubiegłym książki „Nie tylko Gorolski - więcej niż Święto” (Miejska Biblioteka Publiczna, Dom Zdrojowy).

W Szczyrku koncerty kapel polskich i zagranicznych odbywać się będą o 11.00 na estradzie na pl. św. Jakuba). Będzie im towarzyszyć Jarmark Twórczości Ludowej.

W Oświęcimiu 4 sierpnia o 18.00 w koncercie „Folkowe klimaty” wystąpią: Kapela Pieczarki, Kapela Hanki Wójciak oraz grupa Hoverla. Obok zespołów regionalnych z Polski pojawią się też goście z różnych stron świata   Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Obok zespołów regionalnych z Polski pojawią się też goście z różnych stron świata

Podczas 40. Wawrzyńcowych Hud w Ujsołach 4 sierpnia odbędą się m.in. warsztaty budowania hudy (od 9.00 do 12.00), bibułkarskie i koronkarskie (od 14.00 do 16.00).

W Bielsku-Białej na Rynku, podczas organizowanego przez Bielskie Centrum Kultury „Lata z kulturą”, wystąpią trzy zagraniczne grupy: z Hiszpanii, Indonezji i Turcji (29 lipca o 17.00).

W Galerii Sztuki ROK-u będzie można obejrzeć wystawę „Daniel Franek - fotograf żywieckiego folkloru”. W Książnicy Beskidzkiej prezentowane będą „Portrety z wyższej sfery”, fotografie Wiesława Korzonkiewicza z różnych edycji TKB.

Festiwal Folkloru Górali Polskich

Rozpocznie się w Żywcu już w piątek 27 lipca, a więc dzień przed oficjalnym terminem TKB. W Festiwalu - odbywającym się po raz 49. - weźmie udział aż 25 zespołów. W tym roku w konkursie głównym FFGP z Beskidu Śląskiego i Żywiecczyzny wystąpią cztery zespoły: Brenna z Brennej, Istebna z Istebnej, Grojcowianie z Wieprza i Lipowianie z Lipowej.

Podczas sobotniego koncertu 28 lipca na scenie żywieckiego amfiteatru zaplanowany jest szczególny występ. Przemysław Ficek, znany multiinstrumentalista z Żywiecczyzny, zaprosił do udziału w nim żywieckich dudziarzy i beskidzkich gajdoszy.

Jest to znakomita sposobność promocji muzykowania na tych tradycyjnych instrumentach. A równocześnie okazja do szerokiego upowszechnienia informacji o tym, że 27 października 2017 roku „umiejętność gry na dudach żywieckich oraz sposób ich wytwarzania” zostały wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

A podobna procedura toczy się w odniesieniu do beskidzkich gajd. Jest to jedno z działań, których celem jest zwiększenie w świadomości ogółu społeczeństwa wagi tradycji i przekazu międzypokoleniowego. Szczególne walory swoich instrumentów dudziarze zademonstrują podczas inauguracji TKB w sobotę o 18.00 w Żywcu   Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Szczególne walory swoich instrumentów dudziarze zademonstrują podczas inauguracji TKB w sobotę o 18.00 w Żywcu

Na Rynku w Żywcu toczyć się będzie, jak co roku, konkurs kapel, instrumentalistów, solistów muzyków i śpiewaków oraz mistrzów z uczniami, będący częścią Festiwalu Folkloru Górali Polskich.

Swoje prace i pokazy ich wyrobu zaprezentują góralscy twórcy ludowi podczas tradycyjnych Targów Sztuki Ludowej (27 lipca - 5 sierpnia), przygotowanych przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Oddział Beskidzki Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Miejsce Centrum Kultury w Żywcu.

Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne

W tym roku Żywiec będzie również gospodarzem drugiego TKB-owskiego konkursu - 29. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Weźmie w nich udział 16 zespołów z 14 krajów (w tym 3 z Polski).

MSF odbywają się pod patronatem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. Kapele zagraniczne koncertować będą na Rynku w Żywcu od 1 do 5 sierpnia. Nie zabraknie egzotyki...   Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Nie zabraknie egzotyki...

Festiwalowe koncerty z Amfiteatru pod Grojcem transmitowane będą w Internecie. Co istotne, można będzie oglądać nie tylko bieżące występy, ale także nagrania z poprzednich dni.

Szczegółowy program koncertów oraz transmisja internetowa koncertów FFGP i MSF na www.tkb.art.pl oraz Facebook/TydzienKulturyBeskidzkiej. Na stronie internetowej www.rok.bielsko.pl w zakładce Tydzień Kultury Beskidzkiej można znaleźć szczegółowe programy koncertów oraz inne aktualności.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości