Ksiądz ma być mostem

Mostem prowadzącym wiernych do Boga.

Mówi się, że księża są jak samoloty. Gdy jeden upadnie, trąbią o tym wszystkie media, milcząc o tych, które ciągle latają – to zdanie krążące w internecie oddaje częste nastawienie do księży. Ojciec Piotr w swej książce próbuje przedstawić dylematy towarzyszące kapłańskiemu życiu. Podkreśla, jak ważna w Kościele jest postawa służebna – ksiądz ma być mostem prowadzącym wiernych do Boga.

Autor nie pomija błędów w rozumieniu kapłaństwa, takich jak np. podejście czysto zawodowe czy przeakcentowanie wyjątkowości księży. Pisze: „Największą pokusą w tym obdarowywaniu się nawzajem i w tej drodze do zbawienia jest przekonanie, że jestem kimś wyjątkowym jako kapłan, że coś mi się należy, że mam uprzywilejowane miejsce i mogę to dla siebie wykorzystać”. Ojciec Różański zwraca uwagę na współpracę ze świeckimi. Pisze, że potrzebujemy siebie nawzajem, bo gramy do jednej bramki. Zachęca też do modlitwy za księży.

W książce nie mogło zabraknąć wątków autobiograficznych. W wielu miejscach ojciec Piotr dzieli się swoim przeżywaniem kapłaństwa, odkrywaniem powołania, ale także przeszkodami, które napotyka jako osoba duchowna. Nie ucieka od trudnych tematów, takich jak pieniądze w Kościele czy problemy księży. Pozycja zmienia perspektywę patrzenia na stan kapłański. Świetnym podsumowaniem książki są słowa autora: „W osobie kapłana mamy więc zderzenie ludzkiej niedoskonałości ze świętością, której jest szafarzem”.

  O. Piotr Różański SP "Ksiądz też ma dwie nogi…". Wyd. Sumus, Zielonka 2018 ss. 208

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.