Pomnik Jerzego Ziętka, byłego wojewody śląskiego, znaleźć można w centrum Katowic, niedaleko Spodka i w pobliżu ronda, którego jest patronem.
Po wiecu imię i nazwisko gen. Ziętka zamazane zostały czerwoną farbą. W napisie "syn ziemi śląskiej" pierwszy wyraz – poprzez dopisek – przekształcono w niecenzuralne określenie, skuwając też dwa kolejne słowa. Na postaci Ziętka przyklejono plakat.
Jerzy Jan Antoni Ziętek, ps. "Jorg" (ur. 10 czerwca 1901 w Gliwicach, zm. 20 listopada 1985 w Zabrzu) to polski polityk, urzędnik samorządowy, partyjny, państwowy, działacz społeczny, żołnierz, generał brygady Wojska Polskiego, członek Komitetu Centralnego PZPR, przewodniczący Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach, wojewoda śląski, wojewoda katowicki, członek Rady Państwa, zastępca Przewodniczącego Rady Państwa, poseł na Sejm II RP i na Sejm Ustawodawczy oraz na Sejm PRL II, III, IV, V, VI, VII i VIII kadencji, prezes Związku Weteranów Powstań Śląskich, wiceprezes Rady Naczelnej Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, członek Ogólnopolskiego Komitetu Frontu Jedności Narodu w 1958 r. Doktor honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Zdaniem IPN gen. Ziętek symbolizuje represyjny i niesuwerenny system władzy w Polsce i nie jest postacią, która zasługiwałaby na czczenie i upamiętnianie w przestrzeni publicznej. Krytycy przypominają przede wszystkim jego udział w wysiedleniu z diecezji pod koniec 1952 r. trzech biskupów katowickich, którzy wystąpili w obronie nauczania religii, a następnie w przeprowadzeniu wyboru dogodnego dla władzy komunistycznej wikariusza generalnego diecezji.
Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek dotąd nie wydał decyzji dekomunizacyjnych m.in. wobec gen. Ziętka, jako patrona ulic.