Głód słowa

Spotkania autorskie, debaty, projekcje filmowe i mnóstwo dobrych książek. Za nami XXV Targi Wydawców Katolickich.

W Apokalipsie czytamy: „Poszedłem więc do anioła, mówiąc mu, by dał mi książeczkę. I rzecze mi: »Weź i połknij ją, a napełni wnętrzności twe goryczą, lecz w ustach twych będzie słodka jak miód«”. Jakie to mądre, jakie to wielkie! Książka jest najgenialniejszym wynalazkiem pod słońcem – mówił podczas otwarcia targów bp Józef Zawitkowski.

Z dnia na dzień w Arkadach Kubickiego gromadzi się coraz więcej osób. Krążący pomiędzy 170 stoiskami odwiedzający mają do wyboru ok. 12 tys. publikacji. Autorzy podpisują książki, czytelnicy dzielą się z nimi swoimi spostrzeżeniami. W tym czasie w salach Zamku Królewskiego i wystawionych przed nim namiotach toczą się dyskusje na temat najciekawszych pozycji.

Młody Wojtyła i Prymas Tysiąclecia

Dwa dni przed rozpoczęciem targów mija 14 lat od śmierci św. Jana Pawła II. Badaczom wciąż nie brakuje zapału do przygotowywania kolejnych opracowań poświęconych jego dorobkowi. Tym razem wzięto na warsztat poezję i dramaty Karola Wojtyły z lat 1938–1941. Ich prezentacja ma miejsce w Sali Koncertowej. – Nie można zrozumieć nauczania Jana Pawła II bez znajomości jego utworów literackich. One stanowią swego rodzaju laboratorium myśli przyszłego papieża. Zostały w nim przepracowane najważniejsze idee, które odnajdujemy w jego późniejszych dziełach teologicznych i filozoficznych – tłumaczy zgromadzonej publiczności prof. Zofia Zarębianka, współredaktor pierwszego tomu „Dzieł literackich i teatralnych”.

Na debatę poświęconą kard. Wyszyńskiemu przybywa wielu zainteresowanych. Punktem wyjścia do dyskusji są kolejne części dwóch monumentalnych serii: „Stefan Wyszyński – Pro memoria” i „Stefan Kardynał Wyszyński – prymas Polski. Dzieła zebrane”. – Wydaje się, że nic nowego na temat tej postaci nie jesteśmy w stanie powiedzieć. Tymczasem dysponujemy jeszcze wieloma zapiskami, które trzeba wydać – zaznacza dr Paweł Skibiński, historyk z UW.

W namiocie B, ustawionym tuż przy ruchliwej alei „Solidarności”, trwa spotkanie poświęcone książce „Z mojego okna”. To zbiór felietonów Agaty Puścikowskiej, doskonale znanej naszym czytelnikom. – W 2010 r. dostałam od ks. Marka Gancarczyka propozycję prowadzenia własnej rubryki. Ówczesnemu redaktorowi naczelnemu zależało na tym, aby na łamach obok pracującego w małej miejscowości ks. Tomasza Horaka pojawiła się kobieta z dużego miasta – wspomina felietonistka naszego tygodnika. W ciągu niemal dekady powstało ponad 1500 krótkich tekstów. Do publikacji autorka wybrała część z nich. – To ciepłe, urocze i rodzinne felietony. Ale jak ktoś czyta „Gościa”, to wie, że potrafię też tupnąć nogą – dodaje ze śmiechem Agata.

Zranieni

Podczas targów nie unika się dyskusji na trudne tematy. W debacie „Kościół wobec pedofilii” biorą udział o. Adam Żak SJ, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski, oraz o. Jacek Prusak, psychoterapeuta. Punktem wyjścia do rozmowy są dwie książki: „Wierzchołek góry lodowej” oraz „Dzień sądu. Nadużycia, skandale, walka o władzę. Co naprawdę dzieje się w Kościele?”.

Ojciec Żak wyraża nadzieję, że po lutowym szczycie na temat pedofilii nastąpi przełom. Dodaje jednak, że problemem nadal pozostaje funkcjonowanie „episkopatów różnych prędkości”. – Kilka miesięcy temu byłem na Ukrainie, gdzie dopiero zatwierdzano wytyczne dotyczące przeciwdziałania wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich przez osoby duchowne. To powinno zostać zrobione najpóźniej do 2013–2014 r. – mówi jezuita.

Przechodząc do spraw dotyczących polskiego Kościoła, moderujący dyskusję Tomasz Krzyżak zwraca uwagę, że od powołania Centrum Ochrony Dziecka do publikacji danych dotyczących molestowania w polskim Kościele minęło aż pięć lat. Dlaczego aż tyle? – Aparat kurialny, który miał taką kwerendę przeprowadzić i zakomunikować jej wyniki, nie posiadał odpowiedniego know-how, aby skategoryzować różnego rodzaju zjawiska – odpowiada o. Żak.

Uczestnicy debaty nie mają wątpliwości, że rozwiązanie problemu pedofilii i molestowania seksualnego w Kościele wymaga podjęcia kolejnych, szerzej zakrojonych działań. Jednym z nich jest niedawno uruchomiony w stolicy telefon wsparcia „Zranieni w Kościele”. Osoby, które zadzwonią pod numer 800 280 900, mogą liczyć na radę i pomoc udzieloną przez świeckich katolików. Warto, aby inne miasta brały przykład z tej inicjatywy.

Przed Komunią

W Arkadach Kubickiego można spotkać wiele rodzin z dziećmi. To właśnie z myślą o nich wydano książkę „Bóg kocha najbardziej. Przygotowanie do I Komunii Świętej w rodzinie”. Na 180 stronach autorzy podpowiadają rodzicom, w jaki sposób mogą towarzyszyć potomstwu w drodze do przyjęcia jednego z najważniejszych sakramentów. – Ta książka wzięła się z naszego osobistego doświadczenia. Przygotowywaliśmy naszą córkę do Komunii św. indywidualnie, rok wcześniej przed jej klasą. To były rekolekcje dla całej naszej rodziny – mówi podczas spotkania z uczestnikami targów Agnieszka Porzezińska, współautorka publikacji. Dużą rolę w tych przygotowaniach odegrał ks. Marek Dziewiecki. Kapłan zwrócił uwagę na potrzebę delikatnego podejścia do pierwszej spowiedzi. Niestety, często zdarza się, że negatywne doświadczenie zniechęca dzieci do praktykowania wiary w dorosłym życiu. Wielu z nas nosi w sobie wspomnienia o surowym księdzu i odczytywanej z przyspieszonym biciem serca liście grzechów. – Ks. Marek zaproponował nam nowatorskie podejście do tego tematu. Powinniśmy pamiętać, że dzieci wychowywane w katolickich rodzinach rzadko mają świadome i dobrowolnie popełnione grzechy. Dlatego trzeba zwrócić im uwagę przede wszystkim na to, w czym mogą być lepsze. Ogromne znaczenie ma także osoba spowiednika – wyjaśnia pani Agnieszka.

Autorzy książki koncentrują się na duchowym aspekcie przygotowań do I Komunii Świętej. Nie zapominają jednak także o przyjęciu i prezentach. Ich zdaniem spotkanie z najbliższymi jest nieodłącznym elementem celebracji tego ważnego wydarzenia. Najważniejszy jest dobór gości. – To powinny być osoby, z którymi nasze dziecko ma prawdziwą relację – podsumowuje pani Agnieszka.

Ważnym punktem w programie Targów Wydawców Katolickich jest wręczenie Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS. Jest ono przyznawane w kilkunastu kategoriach. Do tegorocznej edycji zgłoszono ponad 350 tytułów. Nagrodę główną – Złotego Feniksa – otrzymał ks. prof. Czesław Bartnik.•

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama