Kulminacja obchodów Roku Miłosza odbędzie się w Krakowie

Festiwal Literacki im. Czesława Miłosza będzie kulminacją Roku Miłosza, obchodzonego w 2011 r., w 100-lecie urodzin poety. Festiwal odbędzie się w Krakowie w dniach 9-15 maja przyszłego roku - podano w czwartek na briefingu prasowym w Urzędzie Miasta Krakowa.

Dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden podkreślił, że w ramach obchodów Roku Miłosza planowane jest wiele przedsięwzięć w całym kraju. Przypomniał, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło program dotacji na realizację obchodów, z budżetem w wysokości 7 mln zł.

"Kulminacją obchodów będą wydarzenia w Krakowie: Festiwal Literacki im. Czesława Miłosza, międzynarodowa sesja naukowa na Uniwersytecie Jagiellońskim poświęcona jego twórczości oraz specjalne seminarium tłumaczy Miłosza. Będzie wiele wydarzeń, ale kulminacyjnym punktem nadającym wymiar i rozmach będzie Kraków" - powiedział Gauden.

W czwartek władze Krakowa, Instytutu Książki oraz UJ podpisały deklarację współpracy przy organizacji festiwalu oraz innych wydarzeń związanych z obchodami rocznicowymi w Krakowie, które mają podkreślić "szczególną więź pisarza i poety z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Krakowem".

"Minęła właśnie 99. rocznica urodzin Czesława Miłosza. Można powiedzieć, że w tym momencie rozpoczął się rok setny. Właśnie z tego powodu, w obliczu prezydencji Polski, chcielibyśmy nadać temu wydarzeniu - setnej rocznicy urodzin Czesława Miłosza - znaczenie wyjątkowe. Z tą ideą podpisaliśmy dziś list intencyjny" - podkreślił prezydent Krakowa, prof. Jacek Majchrowski.

"Bardzo się cieszę, że uniwersytet dołącza do tego przedsięwzięcia. Miasto Kraków, Uniwersytet Jagielloński i Instytut Książki to chyba najlepszy zespół do celebrowania rocznicy 100-lecia urodzin Miłosza" - dodał rektor UJ prof. Karol Musioł.

Organizatorem Festiwalu Literackiego im. Czesława Miłosza będzie Krakowskie Biuro Festiwalowe i Instytut Książki. Festiwal zostanie zrealizowany w ramach szerszego miejskiego projektu kulturalnego "6 Zmysłów".

Pierwsza edycja Festiwalu im. Miłosza odbyła się jesienią 2009 r. w Krakowie i już wówczas planowano, że kolejne jego edycje będą się odbywać, co dwa lata.

Czesław Miłosz - poeta, prozaik, eseista, tłumacz, laureat nagrody Nobla w roku 1980 - urodził się 30 czerwca 1911 r. w Szetejniach koło Kowna. Młodość spędził w Wilnie, okupację niemiecką - w Warszawie. Po wojnie pracował w dyplomacji PRL w USA i Francji. W 1951 r. w Paryżu wystąpił o azyl polityczny. W 1960 r. wyjechał do Kalifornii, gdzie przez dwadzieścia lat wykładał na uniwersytecie w Berkeley. Do 1989 r. publikował głównie w emigracyjnym wydawnictwie paryskiej "Kultury" i w Polsce poza cenzurą. Zmarł 14 sierpnia 2004 r. w Krakowie i tam został pochowany.

Rok Miłosza będzie świętowany nie tylko w Polsce, ale też na Litwie, w USA, we Francji, Chinach, Indiach, Izraelu, Rosji i w innych krajach.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama