Nieplanowane

Oficjalnie film ten dopiero dziś wchodzi na ekrany naszych kin. Ale już od jakiegoś czasu jest o nim bardzo głośno.

Najpierw świetnie sprzedał się w Ameryce - zarówno w kinach, jak i na płytach DVD. Później zachwycił widzów 34. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów. Teraz wchodzi do szerokiej, ogólnopolskiej dystrybucji.

Opowiedziana w „Nieplanowanych” historia oparta jest na faktach. Abby Johnson (w którą na ekranie wciela się aktorka Ashley Bratcher) istnieje naprawdę. I naprawdę przez lata pracowała, a później zarządzała klinika aborcyjną, w końcu zaś przejrzała na oczy, nawróciła się i została działaczką pro-life. Co więcej, potwierdziła, że modlitewne czuwania i maratony, organizowane pod amerykańskimi klinikami aborcyjnymi, przynoszą wielkie efekty (mnóstwo kobiet widząc modlące się tłumy, rezygnuje z zabiegów i rodzi dzieci).

Gatunkowo „Nieplanowanym” najbliżej chyba do filmu obyczajowego (dramatu rodzinnego), bo jego akcja toczy się w dużej mierze w rodzinie głównej bohaterki. Rodzice i mąż są obrońcami życia, nie mogącymi się pogodzić że Abby pracuje w takim miejscu. Kobieta początkowo bagatelizuje sprawę, później próbuje (także sama sobie) uzasadnić sens swojej „kariery zawodowej”, w końcu jednak przeżywa wstrząs. Zmuszona asystować przy zabiegu usunięcia 13-tygodniowego płodu po raz pierwszy, na własne oczy, widzi, w jak okrutny sposób odbywa się aborcja. Aborcja, której niegdyś sama się poddała…  

Co ciekawe, pozaekranowym dopełnieniem fabuły jest także osobista historia Ashley Bratcher i jej rodziny. Gdy aktorka zadzwoniła do matki, by podzielić się informacją o otrzymaniu głównej roli w filmie, usłyszała że ta, jako 16-latka także dokonała aborcji. Co więcej, gdy była w ciąży z Ashley, również była zdecydowana na zabieg.

- Nie wiesz tego, ale leżałam na stole w klinice aborcyjnej, gotowa cię usunąć. Wtedy na salę weszła ciężarna pielęgniarka, a ja zeskoczyłam ze stołu i wyszłam.

Jak czytamy w materiałach dystrybutora: „od premiery filmu „Nieplanowane” dziewięć stanów USA wprowadziło ustawodawstwo mające na celu ochronę nienarodzonych dzieci. Z pomocą organizacji Abby Johnson prawie 100 pracowników aborcyjnych odeszło z branży pod wpływem filmu. Zanotowano też niezwykły wzrost liczby osób zaangażowanych w ruch pro-life. Niezliczone świadectwa ujawniły także uzdrawiającą moc filmu dla kobiet, które dokonały aborcji. Film ten ratuje życie dzieci na całym świecie oraz potwierdza wartość i świętość życia od poczęcia do naturalnej śmierci”.

Mike Pence, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych (zwany czasem kaznodzieją z Białego Domu) uznał „Nieplanowane” za  „niesamowicie inspirujący film w duchu pro-life (…) Na podstawie historii niosących tak silny przekaz jak ta coraz więcej Amerykanów uzmysławia sobie, że życie jest święte”.

Przy okazji polecamy też felieton Agaty Puścikowskiej o "Nieplanowanych".

Zwiastun filmu poniżej:

Rafael Film NIEPLANOWANE - oficjalny polski zwiastun
«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama